Vale of York Half Marathon.
Darran Ward 1;29:33
James Pickles 1:35:01
Natasha Cook 1:39:33
Chris Campion 1:39:40
Paul Dewhirst 2:04:50
Anthony Fedzin 2:09:16
Alan Mahoney 2:12:40
Rachel Newman 2:20:38
Nicola Cartwright 2:21:22
Gemma Benson 2:24:56
Michelle Dare 2:28:44
Hardmoors 60 (Ultra)
Sarah Norman 15hrs 59mins
Andy Norman 15hrs 59 mins
Meanwood Valley Trail (7 miles)
Jack Cooper 50:33
Robert Samuels 52:02 (1st M55)
Mark Orbell 53:45 (2nd M55)
Steve Pattison 60:27 (3rd M60)
Robert Kilner 70:05
Kate Smithson 78:03
Lost Shepherd Fell Race.
Linda Bullock 3:33:10
Martin Bullock 3:33:12
Embsay Fell Race
Laurence Martin 27:04
Great North Run
Pankil Desai 2:01:16 (PB)
Tony Lambert 2:06:56
Elaine Rushworth 2;10;12
Amber Reid 2;13;07 (PB)
Deborah McDermott 2:13:55
Ralph Mcdermott 2;22:52
Louise Barber 2:23:13
Samantha Garside 2:23:13
Andrew Bishop 2:24;01
Joy Good 2;40:38
Amanda Shaw 2:52:34
Lindsay Dixon 3:10:41
Helen Hargrave 3:20:52
Annette Clark 3:24:00 (PB)
Yorkshireman Off Road Marathon
Nigel Armitage (running in Pairs race with Nathan Crossley (Horsforth) 4:05:23 (3rd overall)
Anna Keys 4:20:20 (3rd lady)
Simon Beverley/Mark Nolan (Pairs race - Mark retired injured) 5:04:13
Martin Bullock 5:04:22
Yorkshireman Off Road Half Marathon.
Garry Leedham 2:19:32
Andrew Allan 3:03:32
Kate Smithson 3;11;58
Budapest Half Marathon.
John Marshall 1:33:34
Rich Allen 1:34:33
William Overton 1:54:08
Adrian Martin 2:03:36
Ian Robinson 2;12;13
Fiona Harrison 2;28:39
David Harrison 2:28;39
Cathy Martin 2:37:17
Mary Liversidge 2:37:19
Lindsay Johnson 2;37:26
Leeds Country Way Relay.
A team 5th 7:36:26
B team 20th 8:45:57
C team 47th 10:28:21.
Rob Dixon/Beth Light won 1st Mixed pairing on Leg 6 in time of 1:11.
Gilberdyke 10 mile
Ralph McDermott 1:41:25
Paul Dewhirst 1:43:33
Debbie McDermott 1:43:52
Belper 18 mile Off Road
Anna Keys 2:38:38 (3rd lady)
Garry Leedham 2:40:19
Dales Ultra Way
Sarah Norman 22:06:09 (1st FV50/5th lady overall)
Andy Norman 22:06:09
Martin Scott 23:37:48
Bill Overton 27:05:29
Askern 10 mile
Pirjo Johnson 1:32:46
Turner Landscape Fell Race (AM)
Caroliine Clarke 2:44
YVAA GP Race 8 - Halifax
Nigel Armitage 37:02 (1st M45)
Darran Ward 37:35
Tom Keighley 37;41
Leigh Hinchliffe 37;50 (3rd M45)
Richard Allen 37:55 (2nd M40)
Paul Gaille 38:58
Robert Samuels 40;30
David Brooks 41:50
Steve Woods 41;57 (2nd M60)
Gareth Millard 42;12
Phil Lonsdale 43:54
Dave Burdon 44:51
Andy Norman 45;05
Mark Pawson 45;23
Steve Pattison 45;32
William Overton 48:10
Sarah Norman 49:25
Richards Hayes 50;28
Susan Ransome 50:40 (3rd F60)
Francis Fowles 51:07
Paul Dewhirst 52:41
Nick Greenwood 54:39
Peter Covey 55:41 (3rd M75)
David Owen 56:26
Hilary Taylor 56;27
Rodney Tordoff 56:52
Alan Mahoney 57:35
Nicola Cartwright 57:53
Lucy Winder 58:17
Robert greaves (Snr) 59:34
Michelle Dare 60:44
Kezzie Medford 61:38 (1st F70)
Joy Good 62;19
Juliette Ward tbc
York 10k
Christophe Martyn 47;21
Janet Ashton 1;13:59
Roundhill Fell Race
Leigh Hinchliffe 1;06:50
Robert Samuels 1;10:10
Richard Allen 1:15:08
Andrew Walker 1;19:28
Tony Mawson 1;19:29
Andrew Allan 1:42;50
Linda Bullock 1:44:11
Paul Dewhirst 1:48:30
Clare Greenwood 1:49:36
Firefighters 5
John Marshall 34:56 (1st M50)
Tracey Gallagher 37;20 (2nd F35)
Peter Enever 39:38
Adam Gallagher 44:19
Richard Hayes 44:49
Lois Ferraby 45:25
Andrew Bishop 46;31
David Owen 48:02
Anthony Fedzin 48:24
Alan mahoney 53:08
Samantha Dean 1:00:54
Mandy Boole 1:00:55
South Shields Trail 10 miles.
Sara Potter 2:06:28
Amanda Shaw 2:06:28
Annette Clark 2:42:12.
Hardmoors 26 Farndale
Sarah Norman 5:51 (3rd lady)
Saddleworth Round Fell Race
Garry Leedham (result awaited)
Glasgow 3k
Andrew Bishop 13;50
YVAA GP Race 7 Bingley
Darran Ward 39:48
Richard Allen 40:02 (2nd M40)
jon Holah 40:30 (2nd M55)
Leigh Hinchliffe 40:44 (3rd M45)
Robert Samuels 41:46
Tom Keighley 42:30
Mark Orbell 44:28
Steve Woods 44:53 (2nd M60)
David Brooks 46:43
Gareth Millard 47:56
Andy Norman 48;54
Mark Pawson 49;29
Philip Lonsdale 50:47
Dianne Wood 50:56 (2nd F50)
Lisa Heath 51:50
Sarah Norman 54:13
Susan Ransome 54;59 (2nd F60)
Peter Covey 60:11 (2nd M75)
Hilary Taylor 61:34
Nicola Cartwright 62:30
Paul Dewhirst 63:40
Rodney Tordoff 65:16 (3rd M75)
Alan Mahoney 69:38
Joy Good 70:51 (2nd F65)
Kezzie Medford 71:02 (1st F70)
Grim Up North - Sir Titus Summer Trot - 10 miles
Christophe Martin 1:19:38
Janet Ashton 2:05:09
Grim Up North - Sir Titus Summer Trot - 20 miles
Amber Reid - 3:45:03
Northumberland Coastal Run.
David Brooks 1:46:36
Steve Pattison 1:50;31
Dave Burdon 1:55:06
Lisa Heath 1:56:31 (3rd F50)
Andy Hardaker 2:00:25
William Overton 2:08:40
Adrian Martin 2:14;36
Lisa Jamieson 2;17:35
Andrew Bishop 2;20:17
Kate Smithson 2:27:55
Claire Greenwood 2;31:44
Nick Greenwood 2;31:44
Victoria Dickinson 2:37:06
Cathy Martin 2:42:16
Washburn Valley Relays
Pudsey Pacers Team 4 - 1:10:51 (21st)
Pudsey Pacers Team 1 - 1:19:00 (36th)
Pudsey Pacers Team 3 - 1;26:01 (45th)
Pudsey Pacers Team 2 - 1:27:46 (53rd)
Nostell Priory 10k
Lucy Winder 1:03:22
Lindsey Johnson 1;09:45
Nab Fell Race (3 miles 1350ft ascent)
Lawrence Martin 40:15
Ilkley Half Marathon
Garry Leedham 1:42:19
Pirjo Johnson 1:57:01
Tony Lambert 1:58:11
Ian Robinson 2:10:29
Melissa Stead 2:18:39
Amber Reid 2:35:09
Lindsey Johnson 2;44:23
Golden Acre Relays (7 teams from Pudsey entered)
Pudsey Pacers All mixed up 14th (1st mixed team)
Pudsey Thumbs Up 20th
Pudsey Pacemakers 24th
Pudsey Pacers Got the runs 39th
Pudsey Blister Sisters 60th
Pudsey Pegasus 102nd
Pudsey Pacers Smoking Laces 112th
(143 teams in the race)
Viking Chase 4 Peaks Fell Race (8 miles 1877ft ascent)
Dev Kovalsky 1:35:26 (2nd F40)
YVAA GP Race 6 Roundhay.
Nigel Armitage 31:51 (2nd M45)
Rich Allen 31:58 (2nd M40)
Leigh Hinchliffe 32:05 (3rd M45)
Tom Keighley 32:18
Paul Gaille 32:35 (2nd M50)
Rob Samuels 33:28 (3rd M55)
Mark Orbell 34:07
David Booth 34;44
Tracey Gallagher 36;16
David Brooks 36:53
Mark Pawson 37:14
Dianne Wood 38:10
Lisa Heath 38:55
Sally Corbin Smith 40:29
Simon Pollard 42:51
Susan Ransome 43:01 (2nd F60)
Richard Hayes 43;36
Ian Robinson 45:18
Victoria Dickinson 46;46
Hilary Taylor 47;30
Rodney Tordoff 49;31 (2nd M75)
Alan Mahoney 52:01
Michelle Dare 52:52
Lindsay Johnson 55:54
Sara Potter 58:03
Juliette Ward 58;38
Leeds 10k
Chris Campion 43;15
Johnny Scott 44:47
Adrian Martin 53:19
David Owen 58:23
Julie Tipper 59:07
Andrew Wood 59:41
Amber Reid 59:55
Michaela Ajayi 1:01:05
Geoffrey Harrison 1:01:10
Andrew Smithurst 1:01:25
Joy Good 1:01:29
Victoria Benson 1:04:34
Michelle Dare 1:05:26
Georgina Saul 1:11:18
Sara Potter 1:12;31
Rachel Clayforth 1:12:31
Mandy Boole 1:15:48
Allerthorpe Triatholon (Sprint)
Lisa Jamieson 1:38:07
Burn Valley Half Marathon
Kate Smithson 2:10:08
Blackfell
Leigh Hinchliffe 1:41:39
Caroline Clarke 2:10:17
St Aiden 10k
Paul Dewhirst 56:07
Helen Windsor 10k
Rodney Tordoff 59:45 (1st M75)
Danefield Relay
7 Pudsey teams entered: -
The Birkby Sandwich - 12th -1:04:16
Thumbs Up Pudsey 1:05:23
Pudsey Pacers Supervets 179 – 45th -1;15;37
Pudsey Pacers Rejects – 49th - 1:16:08
Pudsey Pacers Reserves – 57th – 1:17:46
Pudsey Plodders – 74th – 1:26;26
Pudsey 2 Team – 84th -1:39:58
Eccup 10
James Boxall 59;19
Matt Pinnock 1:02;55
Nigel Armitage 1;03:03
Faye Birkby 1:06:47 (3rd lady)
John Marshall 1;11:33
Mark Orbell 1;11;39
Robert Greaves (Jnr) 1;13:06
Tom Murphy 1:13:44
James Pickles 1:14;23
Chris Campion 1:15:31
Dave Burdon 1:16:02
Natasha Cook 1;16;34
Steve Pattison 1:18:52
Johnny Scott 1:19;11
Christophe Martyn 1:20:17
Phil Lonsdale 1:20:23
William Overton 1;28:32
Katy Ralph 1;29:15
Tony Lambert 1:29:27
Adrian Martin 1:30:15
Pirjo Johnson 1:30:57
Hilary Taylor 1:34:42
Paul Dewhirst 1:35:29
Andrew Allan 1;37:09
David Owen 1:37;25
Gemma Storr 1:38:40
Ian Robinson 1:39:00
Sara Wilmot 1:39:11
Natalie Ward 1:39:36
Andrew Bishop 1:39:40
John Woodhead 1;40:57
Rodney Tordoff 1:40:53 (2nd M75)
Robert Greaves (Snr) 1:41:23
Amber Reid 1:41:42
Claire Greenwood 1:43:09
Emma Wiltshire 1:43:45
Sarah Turner 1:49:09
Cathy Martin 1:51;16
Gemma Benson 1:52:46
Kezzie Medford 1:52:48 (1st F70)
Nic Anness 1;54;10
Joy Good 1;55:44
Rachel Newman 2:03;19
Lindsay Johnson 2:03:56
Susan Cunnington 2:03:59
Janet Ashton 2:04:08
Lindsay Dixon 2:28;39
Annette Clark 2:31:30
Humber Bridge Half Marathon
Debbie Mcdermott 2:27:27
Ralph Mcdermott 2:27:28
Penistone 10k
Nicola Cartwright 1:02:26
Hilly Halifax Half Marathon
Kate Smithson 2:17:04
Cross Fell Race
Gary Leedham 2:26:38
Round Sheffield Run (Multi Stage Trail)
David Booth 1:57
Hyde Park Summer Mile
Andrew Bishop 7:03
YVAA GP Race 5 Stainland
Darran Ward 37;44
Leigh Hinchliffe 37:54 (2nd M45)
Rich Allen 38:37 (2nd M40)
Tom Keighley 38:49
Paul Gaille 38:56 (2nd M50)
Mark Orbell 40:50 (3rd M55)
Robert Samuels 41:06
David Booth 42:38
David Brooks 43:46
Steve Woods 43;51 (3rd M60)
Dave Burdon 43:53
Steve Pattison 44:29
Mark Pawson 44:57
Tracey Gallagher 45:08 (3rd F35)
Diane Wood 46;11 (2nd F50)
Phil Lonsdale 47:49
Lisa Heath 48:23 (3rd F50)
William Overton 52:26
Adam Gallagher 53:37
Simon Pollard 54:12
Peter Covey 54;46 (1st M75)
Susan Ransome 55;10 (2nd F60)
Richard Hayes 56:47
Paul Dewhirst 57:11
Hilary Taylor 59:19
Nick Greenwood 60:14
Nicola Cartwright 60:18
David Owen 60:33
Sara Wilmot 61:35
Rodney Tordoff 66:50 (2nd M75)
Kezzie Medford 67:58 (1st F70)
Joy Good 69:17 (3rd F75)
Lindsay Johnson 72:27
Rush around the Rhubarb.
Leigh Hinchliffe 23:36
Jack Cooper 24:10
Jake Birkby 24:56
Peter Enever 25;46
Natasha Cook 27;35
Rob Butler 28;47
Lisa Heath 29:11
Steve Clayson 30:08
Adrian Martin 31:00
Katy Ralph 31:40
David Harper 31:44
Lisa Jamieson 32:34
Tony Lambert 33;16
Lois Ferraby 33;39
Ralph Mcdermott 33;53
Hilary Taylor 34;21
Andrew Allan 34:35
Claire Greenwood 35;34
Cathy Martin 40:03
Kettlewell Fell Race
Caroline Clark 57;31
Martin Bullock 58;20
Pudsey 10k
Paul Gaille 43:10 (1st M50)
Faye Birkby 43:11 (2nd lady)
Mark Orbell 45:02 (1st M55)
Robert Greaves (Jnr) 46;44
Simon Beverley 48;10
Steve Woods 48;26 (2nd M60)
Natasha Cook 49:02
Martin Scott 59:36
Ralph McDermott 1;03:27
Robert Greaves (Snr) 1:07:17
David Byrom 1:08;24
Great Lakes Fell Race 13miles 7000ft ascent (British FRA Championship Race)
Leigh Hinchliffe 4hrs 4 mins.
Summer Canal Canter 10k
Peter Enever 43:06 (1st)
Stafford Half Ironman
Peter Enever 6:28:31
YVAA GP Race 4 (West Park)
Ladies : -
Tracey Gallagher 3rd (2nd F35)
Anna Keys 5th (3rd F35)
Diane Wood 11th (2nd F50)
Lisa Heath 21st
Sally Corbin-Smith 24th
Judith Marshall 38th
Sue Ransome 42nd (2nd F60)
Hilary Taylor 49th
Nicola Cartwright 54th
Sara Wilmot 62nd
Michelle Dare 63rd
Kezzie Medford 68th (1st F70)
Sara Potter 69th
Men: -
Nigel Armitage 6th (1st M45)
Jon Holah 8th (1st M55)
Darran Ward 10th
Tom Keighley 11th
Leigh Hinchliffe 12th (2nd M45)
Rich Allen 18th (3rd M40)
Paul Gaille 20th
Tom Murphy 26th
Mark Orbell 33rd (2nd M55)
David Booth 37th (3rd M55)
Steve Woods 38th (1st M60)
David Brooks 53rd
Steve Pattison 55th (3rd M60)
Andy Norman 63rd
Johnny Scott 70th
Phil Lonsdale 91st
William Overton 116th
Adam Gallagher 117th
Simon Pollard 119th
Nick Greenwood 123rd
Francis Fowles 124th
Richard Hayes 129th
David Owen 141st
Robert Greaves (Snr) 144th
Rodney Tordoff 145th (2nd M75)
Brad Strutt (Guest)
Sproatley 7
Andrew Bishop 61:06
World Tri Series (Leeds)
David Booth 3:02:06
Robert Greaves (Snr) 3:18:04
Hardmoors White Horse 10
Sarah Norman 1:47:08
ABC Canter
Jack Cooper 42;27
Mark Orbell 43;07 (3rd M55)
Andy Walker 44:52 (3rd M50)
Brad Strutt 48:52
Pirjo Johnson 59:44
Ian Robinson 1:00:04,
Amber Reid 1;03;15.
Robert Greaves 1:05:09
Lucy Winder 1:06:40
Nic Anness 1:07;59,
Joy Good 1;08:15,
Lindsay Johnson 1:13:42
Scafell sky race
Dan Graham 6:48:38
Duddon fell
Caroline Clark 2:45 (10 mile)
Leigh Hinchcliffe 4:16 (18 mile)
New Marske 10k
Andrew Bishop 55:41
Leven 10k
Andrew Bishop 52:23
Hull half
Michelle Dare 2:23:25
Charlesworth Chase
Elaine Allan 1:03:54
Andrew Allan 1:13:29
Austwick Amble
Andrew Allan 1:25:26
Wharfdale half marathon
Morven Wallace 1:56:35
Steve Pattison 2:00:19
Garry Leedham 2:02:48
Martin Bullock 2:09:08
Dev Kovalsky 2:16:39
Lisa Heath 2:18:45
Katy Ralph 2:18:58
Andrew Allan 2:26:21
Linda Bullock 2:36:36
Pam Birchenall 2:44:23
Melissa Stead 2:46:51
Ilkley Trail Race
Tony Mawson 56:14
Dev Kovalsky 1:02;46
Melissa Stead 1:13:09
Edinburgh Marathon
Paul Kaye 4:49:54
David Harrison 4:57:41
Kate Smithson 4:59:56
Edinburgh Half Marathon
John Woodhead 1:58:18
Fiona Harrison 2:08:56
Mary Liversidge 2:11:35
Liverpool Rock and Roll Half Marathon
Adrian Martin 1:57:15
Michelle Dare 2:14:24
Cathy Martin 2:21:11
Ralph Mcdermott 2:28:10
Debbie McDermott 2:28:11
Liverpool Rock and Roll Marathon
Chris Campion 3:43:16
Tony Lambert 4:38:04
Andy Duffy 5:27:07
Michaela Ajay 5:34:54
Hardmoors 110
Andy Norman 31:43:00 (PB)
Calverley School Run
Rob Butler 46:39
Katy Ralph 51;50
Calderdale Way Relay
21st A team 7:15:04
49th B Team 8:10:49
83rd C Team 9:46:07
Cookridge Community 10k
Rich Allen 40:49
Ian Robinson 56:46
Sara Potter 1:06:42
Lucy Winder 1:06:44
Lia de Favari 1:11:01
Amanda Shaw 1:17:52
Annette Clark 1:35:51
Leeds Half Marathon.
Al Chapman 1:24;18
Faye Birkby 1:27:43
Darran Ward 1;28;34
Morven Wallace 1:31:38
John Marshall 1;32;26
Tom Keighley 1;33:30
James Pickles 1:33:49
Mark Orbell 1:34;58
Paula Bradshaw 1:36:40 (3rd F45)
David Brooks 1:39;45
Natasha Cook 1:41:37
Garry Leedham 1:44;21
Lucy Armstrong 1:46;11
Rachael Newton 1:48;11 (PB)
Andrew Hardaker 1:48;17
Paris Smith 1;51;24
Amjuli Parmar 1:55:00
Pirjo Johnson 1;55:42
Simon Pollard 1:57:23 (PB)
Judith Marshall 1:57;25
Hilary Taylor 1:59;25
Linda Bullock 2:01:26
David Owen 2:01:34
Nick Greenwood 2:02:37
Toby Meekings 2:03:24
Kate Smithson 2:05:24
Julie Tipper 2:06:48
Gemma Storr 2:08:55
John Woodhead 2:10:20
Fiona Harrison 2:10:30
Paul Dewhirst 2;11:23
Michelle Dare 2;12:14
Mary Liversidge 2:14:23
Nick Ljustina 2:14:30
Cathy Martin 2:15;24
Claire Greenwood 2;15:28
Sarah Turner 2:16:42
Amber Reid 2:16:49
Andrew Bishop 2:16:59
Robert Greaves 2:20:22
Michaela Ajayi 2:21:55
Gemma Benson 2:24:10
Kezzie Medford 2:29:05 (2nd F70)
Karina Leucht 2:31:09
Joy Good 2:31:13 (2nd F65)
Samantha Dean 2:31:37
Lia de Faveri 2:33:35
Rachel Clayforth 2:57::48
Lindsey Dixon 3:15:55
Annette Clark 3:16:45
Helen Hargrave 3:21:54
Charlesworth Chase
Elaine Allan 5.2 miles 1200 ft climb 2nd Lady (Time awaited)
Driffield Sprint Triathlon
Lisa Jamieson 1:31:23
Cannon Dash 10 miles
Lisa Jamieson 1:35:48 (2nd lady)
Leeds Spring Challenge
Andrew Wood - 12miles completed
Bluebell 10
Steve Pattison 1:32:33
North Lincolnshire half
Lois Ferraby 1:55(PB)
Claire Greenwood 2:13:02(PB)
Up the Odda
Matt Livesey 39:10 (3rd place)
Coniston fell race
Andrew Allan 3:08:18
Dick Hudson fell race
Steve Pattison 1:05:14
Andrew Allan 1:19:34
Lisa Heath 1:37:04
Elaine Allan 1:37:07
London Marathon
Natasha Cook 3;25:48
Judith Marshall 4:48:31
Elaine Rushworth 4:56:14
Nicola Cartwright 5:03:34 (Source - Strava)
Paul Mortimer 5:05;02
Victoria Dickinson 5:12:21
Nick Ljustina 5:24:15
Yorkshire 3 Peaks
Jon Greenwood 4:29:30
Anna Keys 4:43:50
Simon Beverley 4:53:13
Laurence Martin 5:00:37
Ben Mason 5:04:47
Tony Mawson 5:04:55
Dev Kovalsky 5:12:50
Blackpool Marathon
Mathew Pinnock 3;17:30
Ackworth Half Marathon.
Katy Ralph 1:57:44
Adrian Martin 2;03:18
Rodney Tordoff 2;18;24 (1st M75)
Cathy Martin 2;25;00
Kezzie Medford 2;34:40
Guiseley Gallop.
John Halliwell 49:25
Brad Strutt 52:06
Steve Pattison 54:34
Kate Smithson 64:39
Andrew Wood 69:28
New Ellerby 5m
Andrew Bishop 40:37 (PB)
Newlands Memorial Fell Race (Anniversary Waltz)
Tony Mawson 2:48:29
Dev Kovalsky 3:18:12
Peterborough Marathon
Dev Kovalsky 3:50:24
Honley Vets Race
Nigel Armitage 41:14 (2nd M45)
Jon Holah 41:51 (1st M55)
Rich Allen 42:27 (2nd M45)
Paul Gaille 43:35
Tony Mawson 47:04
David Booth 47:17
John Halliwell 48:00
Mark Dixson 48:35
Dave burdon 49:03
Brad Strutt 49:05 (Guest)
Tracey Gallagher 51;15
Andy Norman 51:22
Steve Pattison 52;25
Francis Fowles 52:58
William Overton 54:35
Lisa Heath 54:38 (2nd F50)
Sarah Norman 57:07
Nick Greenwood 57:59
Adam Gallagher 59:12
Elaine Allan 59:45
Pam Birchenall 59:50
Hilary Taylor 60:42
Ian Robinson 61:30
David Owen 64:42
Rodney Tordoff 67:03 (2nd M75)
Kezzie Medford 74:01 (1st F70)
Lyndsay Johnson 79:04
Lynne Oxley 86:10
Sheffield Half Marathon
Mark Orbell 1:29:45
Kate Smithson 2:03:41
Andrew Bishop 2:04:00 (PB)
Vale of York (10 mile)
Al Chapman 1:01:43
Chris Campion 1:11:01
Beth Light 1:14:08
Andrew hardaker 1:14:17
Rachael Newton 1:20:38
Andrew Wood 1:30:10
Katie Jones 1:33;12
Sam Garside 1:37:41
Samantha Dean 1;42;07
Nic Anness 1;43:22
Susan Cunnington 1:56;20
Rachel Tiernan 1;56;22
Rachel Clayforth 2;15;32
Annette Clark 2:21:07
Boston (UK) Marathon
Paul Kaye 4;34:01
Paul Dewhirst 5:11:45
Manchester Marathon
John Marshall 3:21:18
Francis Fowles 3:55:45
Andrew Allan 4:10:49
David Hudson 4:16:23
Michelle Dare 4:56:46
Mary Liversidge 5:08:32
Baildon Boundary Way
Matt Livesey 1:25:44
Al Chapman 1:34:01
Jon Holah 1:34:12
Jack Cooper 1:39:22
Mark Orbell 1:40:40
Johnny Scott 1:57:26
martin Bullock 2:03:29
Katy Ralph 2:14:18
Nick Greenwood 2:19:46
Linda Bullock 2:25:57
Clare Greenwood 2:37:37
Lincoln 10k
Hilary Taylor 54:05
Woldsman Ultra
Martin Scott 11.33
Conwy Marathon
Paul Kaye 4:43:29
Keighley Big K 10
Joy Good 1:02:17
Rachel Clayforth 1:20:52
Annette Clark 1:21:05
Coniston 14.
David Booth 1:48:05
Lisa Heath 1:55:37
Adrian Martin 1:57:54
William Overton 1:59:14 (3rd MV65)
Martin Bullock 2:00:02
Kate Smithson 2:25:05
Cathy Martin 2:27:01
Heptonstall Fell Race
Matt Livesey 2:00:17 (11th)
Laurance martin 2:48:21
Ben Mason 2:50:10
Simon Beverley 2:54:32
Michael Hern 2:54:34
Dev Kovalsky 3:00:26
Lulworth Cove Marathon
29.5 miles/6025ft ascent
Andy /Sarah Norman 7:09
Wakefield 10k
Kate Smithson 52:32
Andrew Wood 57:43
Stacie Ashworth 59:07 (PB)
Andrew Bishop 59:09
London Landmarks Half
Michaela Ajayi 2:22:33
Gin Pit double marathon
Judith Marshall 4:57:47 & 5:08:36
Middleton Vets race
Nigel Armitage 32:34
John Holah 34:50
Rich Allen 35:59
Tom Keighley 36:05
Mark Orbell 36:32
Darran Ward 37:04
Gareth Millard 38:01
Brad Strutt 40:14
Tony Mawson 40:30
Dave Burdon 40:34
David Booth 40:44
Steve Pattison 41:15
Anna Keys 41.48
Tracey Gallagher 41:52
Francis Fowles 44:50
William Overton 44:53
Lisa Heath 45:20
Simon Pollard 46:01
Steve Woods 47:49
Adam Gallagher 48:28
Pete Covey 49:44
Nick Greenwood 49:51
Hilary Taylor 51:36
Rob Dixon 52:52
David Owen 53:55
Rodney Tordoff 54:48
Joy Good 58:44
Kezzie Medford 58:47
Wigan 10 mile.
Rodney Tordoff 1:36:07 (1st V70)
Bilsdale Fell Race
3 Pacers ran - results awaited.
Michael Dixon
Tony Mawson
Dev Kovalsky
Hardmoors 50 (53 miles on Cleveland Way)
Sarah/Andy Norman 14:57:37
Belfast Craic 10k
David Booth 41:52 (PB)
Trimpell 20
Francis Fowles 2:59:50
Thirsk 10
Al Chapman 1:00:59 (PB)
Morven Wallace 1:08:42
Lisa Jamieson 1:29:35
Linda Bullock 1:30:23
Julie Tipper 1:32:13
Lucy Adamson 1:32:24
Katie Jones 1:33:10
Pam Birchenall 1:34:41
Debra Tomlinson 1:41:32
Locke Park 20 miles
Andrew Bishop 3:24:46
Bradford 10k
Mark Orbell 40:14
Gareth Millard 41:18
James Pickles 43:31
Dave Burdon 44:37
Simon Pollard 49:25 (PB)
Pirjo Johnson 50:08 (1st F55)
Christophe Martin 50:44
Tony Lambert 51:18 (PB)
Adam Gallagher 54:07
Andrew Duffy 54:39
Natalie Ward 55:14
Kate Smithson 55:44
Sara Wilmot 56:13
Paul Dewhirst 58:31
Nicola Cartwright 59:12
Victoria Dickinson 59:18
Paul Mortimer 59:34
Kezzie Medford 59:53 (1st F70)
Joy Good 59:55
Stacey Ashworth 59:59
Julie Crook 1:00:20
Louise Barber 1:01:30
Karina Leucht 1:03:14
Janet Waite 1:03:52
Melissa Stead 1:03:54
Georgina Saul 1:04:07
Cheryl Murphy 1:05:58
Susan Cunnington 1:07;31
Juliette Ward 1:08:11
Arthur Wood 1:10:53
Howard Stead 1;11:10
Janet Ashton 1:12;03
Sharon Steel 1:12;49
Lindsay Dixon 1:16:18
Toni Heward 1:16:45
Amanda Thomas 1:16;45
Christine Stead 1:19:32
Annette Clark 1:21:33
Mandy Boole 1;22:42
Joanne Woodward 1:41:51
Dentdale 14
Steve Pattison 2;11:39
Ralph McDermott 2:50:52
Spen 20
Matthew Pinnock 2:11:39
Dev Kovalsky 2;53:40 (PB)
Rother Valley 10k
Brad Strutt 43:42
Final XC standings
Teams
Men 2nd
Women 5th
Overall 3rd
Individual overall placings
Women
Faye Birkby 1st Female
Anna Keys 3rd F35
Sue Ransome 3rd F60
Kezzie Medford 2nd F70
Men
Matt Livesey 3rd Male
Nigel Armitage 1st M45
Jon Holah 1st M55
Mark Orbell 2nd M55
William Overton 2nd M65
Brownlee Centre 10k
Rob Butler 47:23
Benidorm half
Elaine Rushworth 2:15:00
Settle Half
Kate Smithson 2:08:35
Cambridge Half
Peter Enever 2:23:27
Snake Lane 10mile
Ryan Turnbull 1:01:18
Al Chapman 1:02:23
John Halliwell 1:12:20
Chris Campion 1:14:52
Victoria Wilkinson 1:27:38
Mary Liversidge 1:35:39
Samantha Dean 1:37:46
Ilkley fell race
Matt Livesey 41:27
Paul Dewhirst 76:02
High Cup Nick
Laurence Martin 1:30:56
Tony Mawson 1:34:30
Andrew Walker 1:37:21
Martin Bullock 1:45:17
Slaithwaite Slog
Matt Pinnock 1:27:31
Anna Keys 1:44:10
Liversedge Half Marathon.
Judith Marshall 2:13:24
Harewood Half Marathon.
David Brooks 1:39:52
Harewood 10k
Lucy Winder 1:09
Wombwell 5 mile
Andrew Bishop 36:44
WYWL 5th Race (Crossgates)
Men 2nd
Ladies 3rd
Vets 4th
Super Vets 3rd
Overall 2nd
28 men and 9 ladies ran for the Pacers
Rombalds Stride
Caroline Clarke 4:26
Wadsworth Trog.
Steve Pattison 4:11:54
Martin Bullock 4:27:09
Mickleden Straddle
Dveirel Kovalsky 2:47:49
Patelely Pie and Pint 10 miles
Peter Enever 1;19:09 (2nd place)
Andrew Walker 1:25:00 (6th place)
Dewsbury 10k.
Al Chapman 38:27
Darren Ward 39:14
Mark Orbell 39:25
David Brooks 41:22
Gareth Millard 41:30
William Overton 47:44
Elaine Allan 49:34
Andrew Allan 50:08
Paul Dewhirst 51:52
Robert Greaves 55:43
Amber Reid 57:12
Cheryl Murphy 1:04:44
Mandy Boole 1:09:33
Kate Smithson 1:22:38
Mad Dog 10k
Andrew Bishop 50:21
Tony Lambert 52:29
Samantha Dean 56:06
Paul Mortimer 58:36
Stacie Ashworth 1:02:30
Deborah McDermott 1:02:27
Ralph McDermott 1:02:28
Joy Good 1:03:45
Lindsay Dixon 1:20:46
Annette Clark 1:20:53
Helen Hargrave 1:24:18
Kirkstall Calverley Cutter
Al Chapman 1:13:21
Mark Dixson 1:21:14
Morven Wallace 1:22:36
Steve Pattison 1:23:37
Anna Keys 1:23:58
Rob Butler 1:34:08
Annette Clark 2:41:18
WYWL Race 4 (Middleton)
Men 4th
Ladies 5th
Vets 4th
Supervets 2nd
Overall 3rd.
32 men and 11 ladies ran for the Pacers.
Inskip Half Marathon
Mary Liversidge 2:05:42
4 villages Half Marathon
Andrew Allan 1:55:09
Elaine Allan 1:58;22
Tatton Park 10k
Rodney Tordoff 57:34
Brass Monkey half marathon
Al Chapman 1:27:14
David Brooks 1:34:02
Elanie Rushworth 2:13:39
TNT
Jake Birkby 1:07:34
Johnny Scott 1:24:30
Tony Lambert 1:37:09
Kate Smithson 1:37:30
Judith Marshall 1:39:11
Nick Greenwood 1:39:50
Paul Dewhirst 1:40:42
Michelle Dare 1:42:24
Andrew Bishop 1:43:10
Clare Greenwood 1:47:09
Samantha Garside 1:48:09
Stanbury Splash
Laurence Martin: 65:13
Andrew Walker: 67:35
Brad Strutt: 69:09
Tony Mawson: 69:23
Gary Leedham: 70:05
Mark Dixson: 70:42
Steve Pattison: 71:26
Ben Mason 71:35
Dev Kovalsky: 83:31
Andrew Allan: 86:58
Linda Bullock: 89:07
Martin Bullock: 89:12
Central Lancashire Half Marathon.
Al Chapman 1:29:04
Morven Wallace 1:35:42
Pam Birchenall 2:07:36
WYWL Race 3 (Pudsey)
Men 3rd
Ladies 10th
Vets 8th
Supervets 3rd
Overall 6th
37 men and 10 ladies ran for the Pacers.
Sir Titus Trot.
Results awaited
Hardmoors 30
Sarah and Andy Norman 6:32
Giants Tooth Fell Race.
Lawrence Martin 21:58
Tony Mawson 24:10
Paul Dewhirst 29:19
Auld Lang Syne
Results awaited
Ribble Valley 10k
William Overton 48:00
Jolly Holly Jog
Mary Liversidge 1:04:18
Chevin Chase
Matt Livesey 43:49
Jon Greenwood 47:42
Robert Samuels 50:51 (3rd V55)
Gareth Millard 52:28
Steve Boom 53:26
John Halliwell 55:54
Mark Dixson 56:03
Rob Butler 1:04:26
Kate Smithson 1:08:53
Lisa Jamieson 1:09:55
Tony Lambert 1:10:04
Judith Marshall 1:15;06
Michael Liversidge 1;18 01
Mary Liversidge 1;22:16
Joy Good 1;25:28
Stoop Fell Race (finishing times awaited)
Matt Livesey 12th
Jack Cooper 40th
Tony Mawson 93rd
Paul Dewhirst 194th
McTaggart Trot
Andrew Bishop 1:43:47
Bingley Harriers Christmas Handicap
Tim Ayres 1:36
Elsecar Marathon
Paul Kaye 5:08:11
Loftus Poultry run
Andrew Bishop 75:40
Gathering Winter Fools (relay)
Pudsey Dancers 35th
Pudsey Prancers 36th
45 teams competed.
Stockport 10 mile.
Sue Ransome 1:21:53 (3rd FV60)
Bah Humbug 10k Trail.
Andrew Walker 47:55
Andrew Bishop 58:14
Michelle Dare 1:04:03
Ralph McDermott 1:06:24
Deborah McDermott 1:09:05
Lindsay Johnson 1:18:33
Mytholmroyd Fell Race 6 mile 1640ft ascent.
Garry Leedham 1:12:24
Nottingham Christmas Half Marathon
Dave Burdon 1:43:34
WYWL Queensbury
Men 2nd
Ladies 5th
Vets 5th
Super Vets 6th
Overall 3rd.
Clowne Half Marathon.
David Brooks 1;34;19
Kate Smithson 1;52:27
Rachel Newton 1:52:34
Adrian Martin 1;55:43
Judith Marshall 2:04:36
Tony Lambert 2:05:20
Paul Dewhirst 2:06:35
Katie Jones 2:06:58
Linda Bullock 2:07:26
Gemma Benson 2:07:59
Gemma Storr 2:13:09
Ruth Kettle 2:17:48
Paul Mortimer 2:21:11
Cathy Martin 2:23:58
Ralph Mcdermott 2:25:25
Doncaster 10k
Andrew Bishop 52:21
Michael Liversidge 57:43
Fiona Harrison 57:44
Sarah Turner 58:22
Mary Liversidge 58:50
Stacie Ashworth 1:01:26
Benidorm 10k
Andrew Smithurst 57:27 (Gun Time)
Yorkshire Wolds Way - Hessle-Filey (80miles)
Sarah/Andy Norman 21:47:42
Kirkstall Half Marathon
Andy/Sarah Norman 1:50:06 - Sarah (2nd lady)
Tour of Pendle
Leigh Hinchcliffe 3:05:30
Martin Bullock 4:12:30
WYWL Baildon
Mens team 2nd
Womens team 6th
Overall 3rd.
Kirkstall 8.8m trail
Kate Smithson 1:14:18
Fewston and Swinsty marathon
Paul Kaye 5:09:59
Yorkshire Vets GP Race Spenborough.
Nigel Armitage 34:15
James Clark 34:22
Jon Holah 35:05
Rich Allen 35:56
Tom Murphy 36:26
Mark Orbell 36:31
Robert Samuels 36:58
Gareth Millard 38:17
Dave Burdon 40:00
Tracey Wilman (Guest) 40:17
Phil Lonsdale 41:26
Andy Norman 41:27
Steve Pattison 42:02
Lisa Heath 44:16
Francis Fowles 45:09
Adam Gallagher 45:31
Sue Ransome 46:03
William Overton 46:19
Paul Dewhirst 48:10
Sarah Norman 48:32
Matthew Hunt 49:02
Andrew Allan 49:13
Ian Robinson 51:17
Rodney Tordoff 55:48
Joy Good 57:26
Kezzie Medford 62:14
Lindsay Johnson 62:25
Roundhay Tough 10
Kate Smithson 1:02:33
Goathland Marathon
Andy and Sarah Norman 6:14:58
Burley Moor Fell Race
Matt Livesey 47:38 (4th)
Andy Walker 1:00:07
David Cooper 1:07:15
Francis Fowles 1:07:52
Fay Walker 1:18:27
Bolton Abbey 10k
Gemma Benson 1:21:36
Oldham Half Marathon
Sue Ransome 1:52:22 (1st F60)
Punk Panther short circuit ultra
Tim Ayres 7:48:00
Cop Hill fell race
Mark Dixson 51:46
Guy Fawkes 10
Paul Gaile 1:09:49
Phil Lonsdale 1:21:55
William Overton 1:27:16
Steve Clayson 1:27:55
Katy Ralph 1:30:18
Andrew Allan 1:33:02
Paul Dewhirst 1:34:58
Tony Lambert 1:36:54
Linda Bullock 1:37:21
David Woodhead 1:38:18
John Woodhead 1:38:19
Hilary Taylor 1:39:02
Michelle Dare 1:39:19
Katie Jones 1:41:34
Sam Garside 1:42:31
Ruth Kettle 1:42:59
Clare Greenwood 1:43:20
Julie Tipper 1:44:49
David Owen 1:45:56
Mary Liversidge 1:48:12
Robert Greaves 1:48:31
Paul Mortimer 1:49:39
Louise Barber 1:56:44
Michelle Craighan 1:56:44
Elaine Rushworth 2:00:25
Leeds Abbey Dash
Matt Pinnock 37:01
Nigel Armitage 37:15
Jake Birkby 37:17
Faye Birkby 38:49
Al Chapman 38:55
Owen Hilton 40:15
Mark Orbell 40:29
Tom Keighley 40:41
Morven Wallace 42:33
David Brooks 43:20
Rob Butler 45:42
Lucy McCartney 48:06
Adam Gallagher 49:35
Kate Smithson 49:38
Rachel Newton 51:17
Andrew Bishop 54:00
Richard Hayes 54:32
Andrew Duffy 54:33
John Pop 56:04
Samantha Dean 56:11
Faye Walker 56:15
Ian Robinson 56:24
Trish Pop 56:25
Nicola Cartwright 57:07
Andrew Wood 58:00
Victoria Benson 58:26
Victoria Dickinson 58:37
Amber Reid 59:59
Kezzie Medford 60:15
Emma Beardow 60:32
Stacie Ashworth 60:55
Joy Good 61:06
Eddie Hewson 62:25
Ruth Duffy 63:38
Melissa Stead 63:58
David Elliott 64:02
Sara Wilmot 64:48
Lindsay Johnson 67:13
Julie Crook 68:26
Janet Waite 68:26
Caroline Merrygold 68:31
Arthur Wood 68:55
Margherita D'Cruz 69:25
Georgina Saul 72:01
Rachel Clayforth 73:30
Henrietta Chidsey 73:31
Juliette Ward 73:11
Mandy Boole 73:18
Susan Cunnington 73:43
Amanda Shaw 74:58
Anna Mitchell 76:01
Liz Hargrave 76:05
Lindsay Dixon 78:26
Helen Hargrave 85:02
Annette Clark 85:02
Bradford City Runs
5k
Mark Orbell 19:53
10k
Gareth Millard 44:04
Kate Smithson 51:54
Tony Lambert 52:43
Joy Good 1:02:38
Mandy Boole 1:10:57
Bronte Way Fell Race
Martin Bullock 1:22:22
Sharon Hague 1:31:52
Worksop Halloween Half Marathon
Lisa Heath 1:48:30
Katy ralph 1:57:28
Elaine Allan 1;59:27
Ralph Mcdermott 2:16:52
Deborah Mcdermott 2:17:01
Holmfirth 15
Andrew Bishop 2:30:46
Holmfirth 10k
Rodney Tordoff 59:10
St Aidan's trail half marathon
Anna Keys 1:49:25
Adrian Martin 2:07:37
Paul Dewhirst 2:17:16
Cathy Martin 2:23:02
Bramley 10k
Mark Orbell 41:25
Pirjo Johnson 51:38
Ralph McDermott 57:10
British Fell Relays
Pudsey Pacers B 5:46:42
Pudsey Pacers A 6:25:37
Palma 10k
David Harrison 1:04:48
Jon Popiolek 1:05:15
Trish Popiolek 1:06:15
Nikki Dewhirst 1:19:05
Palma Half Marathon
John Marshall 1:46:27
Bill Overton 1:49:28
Adrian Martin 2:19;52
Paul Dewhirst 2:24:53
Sarah Turner 2:25:24
Fiona Harrison 2:27:28
Mary Liversidge 2:27:27
Cathy Martin 2:28:19
Ian Robinson 2:31:19
Lindsay Johnson 2:40:58
Yorkshire Marathon
Mark Orbell 3:17:45
Paula Bradshaw 3:23:01
Darren Ward 3:28:55
Kate Smithson 4:11:56
Tony Lambert 4:35:45
Melissa Stead 5:05:11
Deborah McDermott 5:09:51
Kezzie Medford 5:14:32 (PB) 2nd F70
Ralph McDermott 5:33:14
Lucy Winder 5:47:27
Rach Clayforth 6:41:37
Yorkshire 10 mile
Karl Collingwood Thirlway 1:22:10
Andrew Bishop 1:28:49 (PB)
Samantha Dean 1:29:55
Sam Garside 1:32:57
Michelle Dare 1:38:00
Elaine Rushworth 1:39:46
Stacie Ashworth 1:48:03
Annette Clark 2:25:16
Richmond Castle 10k
Mark Nolan 45:40
Simon Beverley 48:02
Manchester Half Marathon
Andrew Duffy 2:05:48
Birmingham Half Marathon
Nick Ljusting 2:11:42
Rombalds Romp 8.5 miles
Robert Samuels 1:08:31 (1st M55)
Steve Pattison 1:25:32
Withins Skyline
Matt Livesey 45:01
Jack Cooper 51:44
Rob Samuelse 53:45
Laurence Martin 54:39
Garry Leedham 59:42
Steve Pattison 1:03:22
Andrew Allan 1:13:56
Paul Dewhirst 1:14:50
Nick Greenwood 1:16:45
Cardiff Half Marathon
Al Chapman 1:23:29
Bridlington Half Marathon
Martin Robson 1:44:30
David Woodhead 2:01:17
Caroline Armstrong 2:12:00
Kielder Marathon
Suzy Beck 4:55:30
Bramhan Park 10k
Ian Robinson 58:21
Lindsay Johnson 1:10:43
Lakeland 4 passes
Bill Overton/Tim Ayres - result not yet available
Penistone Hill Race
Andrew Allan - 73:49
Nottingham Robin Hood Half Marathon.
Adrian Martin 1:52:32
John Woodhead 2:03:56
Ralph McDermott 2:15:48
Cathy Martin 2:19:20
Pontefract Half Marathon
Anna Keys 1:45:03
Paul Dewhirst 2:05:53 (PB)
Redcar Half Marathon
Andrew Bishop 2:04:32 (PB)
Rossendale 5k (Celebrating Ron Hill's 80th Birthday)
Andrew Smithurst 27:13
Kirkstall 7
Jack Cooper 47:00
Mark Orbell 47:18
David Booth 51:31
Andrew Walker 52:04
Philip Lonsdale 54:36
Johnny Scott 55:14
Elaine Allan 1:01:59
Kate Smithson 1:02:47
Andrew Bishop 1:03:11
Lynne Barrett 1:04:53
Hilary Taylor 1:04:53
Andrew Allan 1:05:41
Paul Dewhirst 1:07:05
David Owen 1:07:10
Clare Greenwood 1:09:28
Caroline Armstrong 1:10:54
Joy Good 1:11:01
Fall and Castle 7 mile
Ralph McDermott 1:12:01
Sheffield 10k
Nicola Cartwright 58:33
Hull Marathon
Paul Kaye 4:37:25
Lost Shepherd Fell race
Martin Bullock 3:15:30
Paul Dewhirst 4:07:50
English Half Marathon (Warrington)
Peter Enever 1:41:44
Sue Ransome 1:48:34
Tadcaster 10 miles
Michael Hern 1:17:01
Paul Dewhirst 1:36:34
Katie Jones 1:36:51
Stacie Ashworth 1:51:23
Andrew Bishop 1:51:23
3 Shires Fell Race
Leigh Hinchliffe 2:54:53
Hardmoors 60 Ultra (63 miles Guisborough to Filey)
Andy and Sarah Norman 15hrs 31 mins
Leeds Golden Mile
Andrew Bishop 7:07:50 (PB)
Meanwood Valley Trail
Jack Cooper 52:53
Amy Smith 1:00:04
Mark Dixson 1:01:04
David Cooper 1:05:05
Elaine Allan 1:12:20
Loretta Robson 1:16:09
Andrew Allan 1:17:55
Marathon Muenster
Pirjo Johnson 3:55:28
Roundhay 10k
Mary Liversidge 1:05:41
Great North Run
David Hudson 1:45:39
Chris Campion 1:56:51
Victoria Wilkinson 1:59:27
Ralph McDermott 2:16:12
Samantha Dean 2:18:59
Carol Parkinson 2:21:16
Elaine Rushworth 2:24:38
Michelle Dare 2:29:18
Andrew Smithurst 2:30:28
Michelle Craighan 2:42:11
Louise Barber 2:42:11
Lia de Faveri 2:58:22
Rachel Clayforth 3:01:37
Mark Crawshaw 3:13:14
Karen Fawcett 3:17:57
Sharon Tracey 3:17:57
Annette Clarke 3:31 49
Vale of York Half marathon
Darren Ward 1:31:01
Adam Gallagher 1:57:24
Tony Lambert 1:57:49
Adrian Martin 1:59:24
Kate Smithson 2:01:15
Debbie McDermott 2:09:37
Rodney Tordoff 2:11:44
Andrew Bishop 2:15:00
Cathy Martin 2:16:17
Paul Dewhirst 2:21:55
Michaela Ajayi 2:25:42
The Yorkshireman full marathon
Anna Keys 4:45:07
The Yorkshireman half
Laurence Martin 2:13:21
Stephen Pattison 2:17:14
Caroline Clark 2:42:09
The School Run, Calverley
James Boxell 34:30
Rob Butler 50:11
Tim Ayres 53:14
Wetherby 10k
David Woodhead 39:55
Victoria Wilkinson 54:53
John Woodhead 1:01:20
Andrew Wood 1:05:08
Stacie Ashworth 1:14:17
Mark Crawshaw 1:26:23
Leeds Country Way Relay
A Team - 5th 7:51:07
B Team - 17th 8:52:51
C Team - 40th 10:52:23
Middlesborough Tees Pride 10k
Dan Graham 50:46
Andrew Bishop 1:00:00
Derwentwater 15k Challenge
Kezzie Medford 2:11:41
Giberdyke 10 mile.
John Marshall 1:10:39
John Halliwell 1:12:50
Adrian Martin 1:26:11
John Woodhead 1:29:00
Fiona Harrison 1:33:29
Ralph McDermott 1:35:08
Debbie McDermott 1:35:16
Katie Jones 1:36:18
Carole Parkinson 1:39:12
Mary Liversidge 1:39:46
Sarah Turner 1:40:12
Cathy Martin 1:42:33
Paul Dewhirst 1:46 44
Burnsall Classic Fell Race
Darryl Stead 22:43
Burnall 10 mile Rpad Race
Steve Boom 1:12:09
Michael Hern 1:14:32
Mellissa Stead 1:41:31
Sessay Swift 6k
Andrew Bishop 35:36
YVAA Grand Prix West Vale hosted by Stainland.
Ladies
Sarah Norman 57:00
Victoria Wilkinson 59:30,
Susan Ransome 62:10
Judith Marshall 69:23
Lynne Barrett 69:26
Joy Good 74:23 (2nd F65)
Kezzie Medford 78:07 (2nd F70)
Men
Leigh Hinchliffe 42:15 (3rd M45)
Jim Cantwell 43:44 (2nd M55)
Robert Samuels 43:54 (3rd M55)
John Marshall 47:11
Gareth Millard 47:33
Chris Campion 48:10
David Brooks 48:36
Andy Norman 50:59
Stephen Pattison 52:11
Adam Gallagher 55:49
Matthew Hunt 56:36,
William Overton 57:15,
Tim Ayres 62:04
Paul Dewhirst 63:03
Rodney Tordoff (1st M75)
Scorton 10k
Tim Ayres 53:01
Trunce 8
Dan Graham 35:34
Firefighters 5 mile.
John Marshall 35:10 (2nd V50)
Gareth Millard 35:49
Andrew Walker 36:35
Amy Smith 36:51
Ralph McDermott 43:43
Kate Smithson 44:00
Tony Lambert 44;04
Richard Hayes 47:25
David Owen 47:56
Amber Reid 47:59
Andrew Bishop 48:32
Samantha Dean 49:09
Paul Mortimer 52:01
Mandy Boole 58:53
Turner Landscape Fell Race Category (AM)
Caroline Clarke 2:31
Ramsey Isle of Man Marathon.
Paul Kaye 4:38:41
City of Preston 10mile.
Gemma Benson 1:36 (PB)
South Shields 10 mile
Amber Reid 1:43:47
Andrew Bishop 1:47:29
Annette Clark 2:35:23
Helen Hargrave 2:39:35
York 10k
Gareth Millard 43:24
Matthew Hunt 54:11
Nicola Cartwright 59:31
Round Hill fell race
Jack Cooper 1:08:38
Rob Samuels 1:09:09
Laurence Martin 1:13:48
Andrew Walker 1:21:43
Paul Dewhirst 1:51:02
Borrowdale Fell Race
Leigh Hinchcliffe 4.48.18
Steve Boom 5:52:41
Northumberland Coastal Run
Al Chapman 1:35:35
Steve Boom 1:44:14
Robert Samuels 1:46:37
David Brooks 1:46:49
Morven Wallace 1:49:58
Steve Pattison 1:57:02
Dave Burdon 1:58:51
Lisa Heath 2:02:23
William Overton 2:06:24
Andrew Hardaker 2:16:39
Adrian Martin 2:19:12
Emma Hardman 2:21:01
Pam Birchenall 2:24:44
Tim Ayres 2:24:48
Cathy Martin 2:43:53
Victoria Dickinson 2:43:53
Aintree Half Marathon.
Debbie McDermott 2:10:44
Ralph McDermott 2:10:45
Saltaire Vets Race
James Clark 36:43
Nigel Armitage 37:18
Leigh Hinchcliffe 39:26
Tom Murphy 39:51
Rob Dixon 40:52
Rob Samuels 40:53
Rich Allen 42:04
Mark Orbell 42:13
John Marshall 42:23
Gareth Millard 43:03
David Brooks 43:36
Chris Campion 43:38
John Halliwell 44:04
Phil Lonsdale 46:17
Andy Norman 46:59
Stebe Pattison 47:20
William Overton 48:11
Lisa Heath 48:44
Steve Clayson 50:06
Victoria Wilkinson 51:09
Sarah Norman 52:04
Sue Ransome 52:52
Pete Covey 53:28
Francis Fowles 53:34
Toby Meeking 54:17
Matthew Hunt 54:17
Paul Dewhirst 55:51
AdrIan Martin 56:21
Katy Ralph 57:49
Tim Ayres 58:16
Lynne Barrett 58:37
Judith Marshall 58:39
Rodney Tordoff 59:48
Ian Robinson 61:04
Joy Good 64:23
Cathy Martin 64:48
Kezzie Medford 65:54
Lindsay Johnson 69:53
Hedon 4
Andrew Bishop 37:42
Arthur James ShakERR
Jack Cooper 56:18
Anna Keys 1:04:56
Tony Lambert 1:11:57
Ralph McDermott 1:13:58
Paul Dewhirst 1:20:21
Cracoe fell race
Laurence Martin 30:43
Nostell Priory 10k
Paul Dewhirst 57:55
Ian Robinson 58:53
Mary Liversidge 1:02:39
Lucy Winder 1:07:28
Lyndsey Johnston 1:07:41
Duncombe Park 10k
Paul Dewhirst 1:43:56
Burnley 10k
Tony Lambert 57:06
Gemma Benson 58:16
Mary Liversidge 1:02:03
Toss'o'Coin (6 miles)
Nick Dunn 41:46 (5th)
Pendle Half Marathon
James Clark 1:35:33 (4th)
Baildon Canter
Laurence Martin 23:48
Skirlaugh 8 miles
Andrew Bishop 1:17:35
Washburn Valley Relays
Pudsey Men 1:17:37, Darryl Stead, Tony Mawson, Steve Pattison,
Pudsey Mixed2 1:21:17, Gemma Storr, Simon Beverley, Andy Norman,
Pacer Ladies 1:22:48, Sarah Norman, Victoria Wilkinson, Caroline Clark,
Pacer Mixed, 1:30:45, Bill Overton, Andrew Smithurst, Melissa Stead.
Golden Acre Relays
Poorly Turned out Pacers 1:00:17, Rachael Newton, Andrew Walker, David Cooper.
Pudsey R and K 1:01:19 Robert Samuels (Legs 1 and 2), Kate Smithson.
Leeds 10k
James Clark 36:22,
Peter Enever 43:57,
Paula Bradshaw 45:51,
Steven Esgate 46:17,
Andy Norman 49:35,
Pirjo Johnson 50:43,
Joshua Hawkhead 51:46,
Matthew Hunt 57:05,
Sam Garside 59:50
Victoria Benson 59:06,
Andrew Bishop 1:02:22,
Michelle Dare 57:02,
Amber Reid 1:03:46,
Samantha Dean 1:03:48,
Linda Bullock 1:03:46,
Julie Tipper 1:03:46,
Karen Hill 1:05:40,
Stacie Ashworth 1:09:11,
Gayle Wells 1:13:56,
Cheryl Murphy 1:19:06
Lindsey Dixon 1:20:37,
Rachel Clayforth 1:25:30,
Annette Clark 1:25:30
Helen Hargrave 1:29:58,
Joanne Woodward 1:34:17
Beamsley Beacon Fell Race
Tony Mawson 51:19
Caroline Clark 54:16,
Melissa Stead 65:24.
Danefield Relay
Pudsey Pacers A - Rob Samuels, Chris Campion, Dave Burdon 1:10:57,
Pudsey Vets 1 - Andy Norman, Andy Walker, Simon Beverley 1:15;12,
Pudsey P45 - Steve Pattison, Phil Lonsdale, Tony Mawson 1:16:11
Pudsey Ladies - Emma Hardman, Victoria wilkinson, rachael Nowton 1:24:39
Pudsey Princesses - Sarah Norman, Lynne Barrett, Diane Wood 1:29:15
Pudsey Misfits - Tim Ayres, Paul dewhirst, Ralph Mcdermott 1:29:35
Melissa Stead also featured for a miscellaneous team completing her leg in 32:24.
Nabs Fell
Laurence Martin 38:52
Eccup 10
Nigel Armitage 1:03:40
Jake Birkby 1:04:47
Nick Dunn 1:07:29
Rob Samuels 1:08:29
Tom Murphy 1:08:52
Faye Birkby 1:10:24
John Marshall 1:12:35
Chris Campion 1:13:40
Gareth Millard 1:17:35
Peter Enever 1:21:03
Phil Lonsdale 1:21:26
Victoria WIlkinson 1:21:56
Natalie Tordoff 1:22:15
Lisa Heath 1:23:09
Andrew Hardaker 1:23:57
Beth Light 1:23:57
Andy Norma 1:24:45
Darryl Stead 1:25:31
Sarah Norman 1:27:27
Anjuli Parmar 1:28:57
Adam Gallagher 1:30:12
Joshua Hawkhead 1:30:59
Kate Smithson 1:31:08
Tony Lambert 1:31:49
Hilary Taylor 1:33:19
John Woodhead 1:33:58
Emma Hardman 1:37:29
David Harrison 1:40:09
Lynne Barrett 1:40:12
Carol Parkinson 1:41:28
Nicola Cartwright 1:41:43
Linda Bullock 1:41:48
Andrew Duffy 1:41:58
Fiona Harrison 1:42:14
David Owen 1:42:27
Amber Reid 1:45:17
Gemma Benson 1:45:34
Sam Garside 1:45:53
Katie Jones 1:46:10
Sarah Turner 1:46:31
Nic Anness 1:46:37
Paul Mortimer 1:46:49
Mary Liversidge 1:47:20
Ian Robinson 1:47:22
Michelle Dare 1:47:48
Victoria Dickinson 1:47:49
Kezzie Medford 1:52:07
Georgie Pogge-von Strandman 1:55:15
Lucy Winder 1:55:40
Karina Leucht 1:56:28
Lindsay Johnson 1:57:30
Dawn Taylor 1:58:07
Jackie Baldwin 1:58:07
Ruth Duffy 1:58:40
Elaine Rushworth 1:59:15
Rachel Clayforth 2:08:59
South Leeds Vets
James Clark 31:08
Nigel Armitage 32:18
RIch Allen 33:00
Tom Murphy 33:52
Mark Orbell 35:09
John Marshall 35:35
Chris Campion 36:44
Gareth Millard 37:17
David Brooks 37:47
Andy Norman 38:57
Steve Pattison 40:05
David Cooper 40:17
Phil Lonsdale 41:00
Natalie Tordoff 41:04
Lisa Heath 41:44
William Overton 42:02
Victoria Wilkinson 42:03
Adam Gallagher 43:13
Sarah Norman 43:59
Sue Ransome 44:09
Pete Covey 45:50
Rodney Tordoff 47:45
Paul Dewhirst 47:56
Lynne Barrett 49:04
Hilary Taylor 49:06
Judith Marshall 50:52
Joy Good 52:54
Ian Robinson 53:00
Kezzie Medford 56:54
Lindsay Johnson 56:49
Rush around the Rhubarb
Jack Cooper 23:44
Laurence Martin 24:48
Mark Orbell 24:58
Peter Enever 26:01
Andrew Walker 27:28
Rob Butler 28:45
Steve Clayson 29:10
Martin Scott 30:27
Victoria Wilkinson 31:00
Gemma Storr 33:21
Lisa Jamieson 33:37
Paul Dewhirst 37:20
Georgie Pogge-von Strandman 40:00
Hannah Kumar 40:01
Bradford Millenium Way
A team (5th) 6:31:15
B team (21st) 7;44:25
C team (35th) 8:53:59
50 teams competed.
Humber Half Marathon.
Kate Smithson 2:01:50
Tony Lambert 2:03:24
Penistone 10k
Amy Smith 49:11
Nicola Cartwright 1:01:04
Buttermere Horseshoe (22miles 8500 ft ascent)
Leigh Hinchliffe 6hrs 03mins.
Summer Solstice 5 miles
Paul Dewhirst 49:31
Paul Mortimer 54:24
Joy Good 54:52
Michelle Dare 55:16
Karina Leucht 58:07
Lia De Faveri 58:09
Elaine Rushworth 1:01:18
Aberford Amble
Paul Dewhirst 1:05:28
Cathy Martin 1:18:38
Pudsey Legal 10k
James Clark 39:10
Jack Cooper 43:24
Johnny Scott 49:19
Simon Beverley 49:40
Pirjo Johnson 56:28
Martin Scott 58:01
Kate Smithson 58:21
Dave Byrom 59:51
Ralph McDermott 1:00:07
Toby Meekings 1:01:23
Lynne Barrett 1:01:41
Andrew Wood 1:03:11
3 Lakes Classic
Anna Keys 2:14:39
Otley 10 mile.
Dveirel Kovalsky 1:22:05
William Overton 1:22:44
Steve Pattison 1:22:56
Andy Norman 1:24:56
Sarah Norman 1:25:24
Lisa Heath 1:25:30
Victoria Wilkinson 1:29:11
Andrew Allan 1:34:57
Paul Dewhirst 1:38:39
Nic Anness 1:38:45
Melissa Stead 1:45:34
Samantha Dean 1:48:44
Hardmoors White Horse (17miles)
Tim Ayres 3:23
Northowram Burner (10k)
Tracey Wilman 52:31 (3rd Lady)
Adam Gallagher 59:24
Ennerdale Horseshoe (Lakeland Classic Fell)
Leigh Hinchliffe 5:46:29
Hebden Fell Race
Leigh Hinchliffe 55:38
Andy Walker 1:03:07
Tracey Wilman 1:05:42
Duddon (Lakeland Classic Fell)
Ben Mason 7:11;16
Goole Riverbank Challenge
James Clark 54:56
Lakeland Trail half marathon
Judith Marshall 3:08 (prov)
Lythe Vets race
Robert Samuels 44:00
Rich Allen 44:33
Tom Murphy 44:39
Mark Orbell 46:12
Andy Norman 52:24
Steve Pattison 54:21
Lisa Heath 55:31
Sue Ransome 56:23
Sarah Norman 57:19
Phil Lonsdale 57:20
Adam Gallagher 57:31
Paul Dewhirst 62:55
Wharfedale trail half marathon
Laurence Martin 1:56:23
David Cooper 2:03:29
Tony Mawson 2:10:46
Brad Strutt 2:16:44
Martin Bullock 2:17:09
William Overton 2:25:42
Andrew Allan 2:33:58
Adrian Martin 2:38:05
Pam Birchenall 2:39:13
Melissa Stead 2:48:59
Cathy Martin 3:07:57
Linda Bullock 3:07:58
Apperley Bridge Canter
Mark Orbell 43:04
Peter Enever 45:57
Gareth Millard 46:18
Andrew Walker 48:37
Andy Norman 48:53
Lisa Heath 53:31
Sarah Norman 54:05
Lucy McCartney 54:47
Sally Corbin-Smith 55:22
Lisa Jamieson 55:50
Tim Ayres 57:49
Nic Anness 59:31
Ian Robinson 60:15
Amber Reid 63:38
Samantha Dean 65:36
Paul Mortimer 69:43
Lucy Winder 69:44
Lindsay Johnson 71:02
Kirkstall Vets
James Clark 36:44
Nigel Armitage 37:52
Rob Dixon 38:51
Rich Allen 39:25
Leigh Hinchcliffe 39:39
Tom Murphy 39:58
Rob Samuels 40:43
Mark Orbell 40:46
John Marshall 42:02
Chris Campion 43:13
John Halliwell 43:17
Gareth Millard 44:05
David Brooks 44:52
Dave Burdon 45:00
Andy Norman 45:18
Dave Cooper 45:26
Johnny Scott 45:53
William Overton 47:31
Lisa Heath 47:53
Steve Pattison 48:43
Phil Lonsdale 49:32
Adam Gallagher 49:37
Victoria Wilkinson 49:54
Sue Ransome 49:57
Sarah Norman 52:21
Toby Meekings 53:29
Tim Ayres 54:33
Hilary Taylor 56:09
Andrew Allan 56:18
Pete Covey 57:39
Ralph McDermott 57:44
Ian Robinson 58:20
Paul Dewhirst 58:42
Phil Daggett 58:44
Judith Marshall 59:19
Joy Good 63:27
Kezzie Medford 63:31
Lindsay Johnson 67:18
Edinburgh Marathon
Michael Hern 3:56:43
Rosina Citrone 4:17:56
Paul Kaye 4:54:05
Cheryl Murphy 5:27:51
Edinburgh Half Marathon
John Woodhead 1:57:24
Carole Parkinson 2:06:37
Mary Liversidge 2:11:22
Kirkcudbright Half Marathon
Steve Boom 1:39:51
Dave Cooper 1:57:14
Ilkley Trail Race
Matt Livesey 46:00 (9th overall)
Pam Birchenall 1:11:43
Paul Dewhirst 1:17:42
Liverpool Marathon
Faye Birkby 3:35:22
Tony Lambert 5:04:53
Ralph McDermott 5:33:05
Liverpool Half Marathon
Adrian Martin 2:10:11
Cathy Martin 2:24:05
Leeds Half Marathon
James Clark 1:22:53
David Woodhead 1:27:28
Mark Orbell 1:31:08
Morven Wallace 1:32:50
Nick Dunn 1:34:23
John Halliwel 1:34:59
Peter Eniver 1:35:44
Paula Bradshaw 1:36:56
Johnny Scott 1:41:20
Chris Campion 1:43:14
Dverel Kovalsky 1:45:18
Andy Norman 1:46:45
Tim Barton 1:50:21
Sarah Norman 1;52:10
Victoria Wilkinson 1:52:33
Rachael Newton 1:54:04
Anjuli Parmar 1:55:09
John Woodhead 2:05:31
Andrew Duffy 2:12:27
David Owen 2:14:39
Ian Robinson 2:15:55
Rodney Tordoff 2:16:25 (1st V75)
Caroline Armstrong 2:16:42
Nick Ljustina 2:18:33
Amber Reid 2:18:21
Kezzie Medford 2:26:05 (1st V70)
Edwina Hewson 2:32:21
Ruth Duffy 2:32:25
Dawn Taylor 2:34:20
Jackie Baldwin 2:34:21
Elaine Rushworth 2:43:24
Bluebell Trail (Hilly Off Road -10+ miles)
Steve Pattison 1:42:18 (2nd V60)
Tracey Wilman 1:48:40
Robert Greaves (Jnr) 1:48:40
Adam Gallagher 2:01::41
Paul Dewhirst 2:17:22
Cannon Hall Dash 10 miles
Sue Ransome (1st V60)
Roundhay Vets
James Clark 30.34
Rich Allen 32:26
Rob Dixon 32:35
Nigel Armitage 33:02
Rob Samuels 33:28
Mark Orbell 34:05
John Marshall 34:20
John Haliwell 35:48
Chris Campion 36:08
Tracey Wilman 36:13
Dave Burdon 36:28
Andy Norman 36:41
David Brooks 37:28
David Booth 37:39
Anna Keys 38:18
Rob Butler 38:20
William Overton 39:35
Lisa Heath 39:50
Natalie Tordoff 40:34
Adam Gallagher 40:51
Katy Ralph 41:33
Sue Ransome 42:01
Vicotoria Wilkinson 42:02
Sarah Norman 42:14
Toby Meeking 42:15
Adrian Martin 44:15
Lynne Barrett 45:26
Emma Young 45:28
Hilary Taylot 46:30
Andrew Allan 46:46
Nic Anness 48:05
Rodney Tordoff 48:08
Ian Robinson 48:09
Alan Mahony 50:50
Cathy Martin 52:27
Kezzie Medford 52:53
Claire Greenwood 53:09
Joy Good 53:15
Lindsay Johnson 57:03
Up the Odda 10k
Tracey Wilman 53:56
Tony Mawson 55:20
Adam Gallagher 60:42
Paul Dewhirst 83:31
Coiners fell race
Nigel Armitage 1:02:04
Newport Marathon
Morven Wallace 3:17 (PB)
Newport 10k
Pam Birchenall 52:53 (PB)
3 Peaks Challenge.
Matt Livesey 3:49:49
Leigh Hinchliffe 3:55:34
Neil Armitage 4:13:49
Jon Greenwood 4:34:24
Ben Mason 4:36:02
Anna Keys 5:00:59
Darryl Stead 5:12:57
Mark Pawson 5:20:04
Bradford 10k.
James Clark (20th) 36:51
Jack Cooper (PB) 40:10
Nick Dunn 40:11
Mark Orbell 41:03
Peter Enever 42:15
Tracey Wilman (PB) 43:10
Dave Burdon 43:24
Steven Esgate 45:43
William Overton 47:40
Adam Gallagher 50:34
Rosina Citrone 50:51
LIsa Jamieson 51:24
Tony Lambert (PB) 52:37
Rodney Tordoff 55:41
Katie Jones 56:46
David Owen 57:40
Victoria Dickinson (PB)57:41
Samantha Dean 58:31
Samantha Garside 58:38
Andrew Bishop 58:44
Paul Mortimer 58;44
Michelle Craighan 59:05
Paul Dewhirst 59:09
Debra Tomlinson 59:24
Stacie Ashworth 1:03:15
Ralph McDermott 1:05:22
Michelle Hefferon 1:08:26
Sarah Moss 1:10:03
Arthur Wood 1:11:31
Lindsay Dixon 1:16;17
Gemma Waring 1:16:35
Annette Clark 1:22;52
Chester Half Marathon
Nicola Cartwright 2:11;48
Anniversary Waltz Fell Race
Leigh Hinchliffe 2:09:25
Martin Bullock 3:03:18
London Marathon
Al Chapman 3:07:05
William Overton 4:05:17
Lisa Heath 4:19:23
Dave Hudson 4:20:16
Darryl Stead 4:42:17
Catherine Smithurst 5:07:32
Nic Anness 5:12:59
Sam Stewart 5:16:05
Debbie McDermott 5:19:33
Joshua Hawkhead 5:22:33
Ian Robinson 6:01:42
Lindsay Johnson 6:22:29
Kezzie Medford 6:26:04
Zurich Marathon
Dev Kovalsky Gonzalez 4:17:57
Blackpool Marathon
Matthew Pinnock 3:23:11
Honley Vets
James Clark 40:47
Nigel Armitage 41:17
Paul Gaile 43:18
Dave Woodhead 43:49
Rob Dixon 44:31
Rich Allen 44:42
Rob Samuels 44:52
John Marshall 45:32
Tom Murphy 45:40
Mark Orbell 45:50
Dave Burdon 49:01
Andy Norman 50:45
Steve Pattinson 51:20
Kate Smithson 61:49
John Woodhead 62:51
Lynne Barrett 62:53
Emma Young 66:46
Vale of York (10miles)
John Halliwell 1:12:29
Fiona Harrison 1:36:47 (PB)
Sarah Turner 1:37:00
Mary Liversidge 1:39:19
Georgie Pogge-Von -Strandmann 1:49:19
Overgate Hospice 10k
Sue Ransome 52:36 (1st F60)
Hartlepool Marina 5 miles Road Race.
Dave Woodhead 31:02
John Woodhead 43:29
Andrew Bishop 51:29
Manchester Marathon
Faye Birkby 3:12:25
Natalie Tordoff 4:10:01
Rob Butler 4:51:07
Baildon Boundary Way
James Clark 1:36:20
Rob Samuels 1:49:26
Steve Pattison 1:56:25
Robert Greaves 1:57:42
Darryl Stead 2:12:24
Suzy Beck 2:20:24
Andrew Allan 2:27:21
Sheffield Half
Mark Orbell 1:32:41
Dveirel Kovalsky 1:46:04
Ralph McDermott 2:03:14
Thirsk 10
Morven Walace 1:06:32
Amy Smith 1:20:05
Pam Birchenall 1:29:45
Adrian Martin 1:31:00
Rodney Tordoff 1:33:48
Katie Jones 1:38:39
Cathy Martin 1:41:20
Dawn Taylor 1:58:10
Jackie Baldwin 1:58:10
Muddy Trail Daffodil Half Marathon
Matt Pinnock 1:28:26 (1st overall)
Bramley Fall Tag Team Trail Race
Jake and Faye Birkby (5th overall and 1st Mixed team)
Guiseley Gallop
James Clark 41:04 (9th overall/3rd V35)
Paul Gaille 45:03 (3rd V50)
John Marshal 48:04
John Halliwell 51:20
Steve Pattison 51:55 (2nd V60)
Mandy Bannister 1:02:59
Paul Dewhirst 1:07:14
Lynne Barrett 1:08:01
Lisa Jamieson 1:09:14
Ackworth Half Marathon
Dave Burdon 1:43:40 (1stV60)
Dveirel Kovalsky 1:48:07
Wakefield 10k
James Clark 37:15
David Woodhead 40:19
Ben Wood 50:42
John Woodhead 57:00
Nicola Cartwright 59:16
Andrew Bishop 1:07:22
Stacie Ashworth 1:07:22
Rachel Clayforth 1:10:21
Arthur Wood 1:13:23
Annette Clarke 1:24:46
Trunce
Dan Graham 34:01
Dishforth Dash 10k
Steve Pattison 45:30
Liverpool Half
Morven Wallace 1:29:31
Catherine Smithurst 2:01:06 (PB)
Pam Birchenall 2:02:47
Andrew Smithurst 2:04:42
Coniston 14
Martin Robson 1:52:46
Martin Bullock 1:53:35
Andrew Allan 2:09:32
Elaine Allan 2:09:57
Linda Bullock 2:18:15
Sarasota Half Marathon.
Lynne Barrett 2:04:11 (3rd FV60)
Spen 20
Matt Pinnock 2:10:33
Robert Greaves 2:54:24
Dentdale 14
Steve Pattison 1:56:30
Andrew Allan 2:18:51
Elaine Allan 2:23:15
Barcelona Marathon
Beth Light 3:54:11Andrew Hardaker 4:06:26
Queensbury XC
On the day - Men 5th, Women 7th, Vets 4th, Supervets 1st Overall 5th 29 Pacers (20 men 9 ladies)
Benidorm Half Marathon
Martin Robson 1:46:58
Loretta Robson 2:08:43
Stainland XC
On the day - Men 5th, Women 8th, Vets 8th, SuperVets 1st, Overall 6th
Slaithwaite Slog (half marathon)
Matt Pinnock 1:22:25
Anna Keys 1:47:22
Diane Shaw 2:15:53
Ian Robinson 2:16:59
Lindsay Johnson 2:48:06
Harewood Half
Joshua Hawkhead 1:59:05
Snake Lane 10
Ryan Turnbull 1:01:37
John Halliwell 1:10:38
Brad Strutt 1:16:36
Oulton Park half
Rob Butler 1:45:26
Ilkley Fell Race
Darryl Stead 1:02:17
Laurence Martin 1:02:22
Steve Pattinson 1:04:22
Martin Bullock 1:06:05
Andrew Allan 1:19:14
Liversedge Half
Robert Greaves 1:43:10
Martin Scott 1:56:20
Amy Smith 1:57:13
Emma Hardman 1:58:16
David Owen 2:17:40
Great North West Half
Ralph McDermott 2:11:42
Debbie McDermott 2:11:49
Flower Scar Fell Race
Matt Livesey 1:17:43 (5th)
Leigh Hinchliffe 1:21:23
Ben Mason1:39:05
Mark Pawson 1:42:56
Mark Dixson 1:50:21
Skipton XC
26 Pacers (19men/7 women)
Dewsbury 10k
Mark Orbell 40:16 (PB)
David Booth 44:04
Tracey Wilman 44:44
Andrew Walker 45:21
Adam Gallagher 50:39
Paul Dewhirst 52:21 (PB)
Cheryl Murphy 1:00:39
Mickledon Straddle
Matt Livesey 1:49:12 (4th)
Michael Dixon 2:36:20
Anna Keys 2:38:25
Martin Bullock 2:59;44
Meltham 10k.
Richard Godden 47:07
Tracey Wilman 50:57
Adam Gallagher 54:46
Inskip Half Marathon.
Al Chapman 1:24:37
Morven Wallace 1:30:13
WYXC Winter League Race 3. (Northowram)
33 Pacers raced (25 Men, 8 Ladies)
On the day Men (5th) Ladies (8th) Vets (6th) Supervets (2nd) Overall (6th)
4 Villages Half Marathon
Andrew Smithurst 2:09:05
Adrian Martin 2:10:24
Paul Dewhirst 2:13:06
Catherine Smithurst 2:16:11
Cathy Martin 2:21:47
Hebden 2018 -15 miles 2800ft ascent
Tim Ayres 4:07:00
Temple Newsam 10 mile
Peter Enever 1:18:13
Dave Burdon 1:18:50
Tim Barton 1:26:53
Tracey Wilman 1:29:23
Adam Gallagher 1:31:57
Lisa Jamieson 1:37:03
Paul Dewhirst 1:40:45
Sam Stewart 1:45:41
David Owen 1:47:45
Judith Marshall 1:49:40
Debbie McDermott 1:50:06
Ralph McDermott 1:50:07
Georgie Pogge-von Strandmann 1:52:46
Michelle Dare 2:06:12
Stanbury Splash
Graeme Tiffany 1:01:45
Mark Nolan 1:04:19
Ben Mason 1:04:54
David Cooper 1:06:25
Laurence Martin 1:07:33
Tony Mawson 1:08:20
Martyn Robson 1:10:24
Brad Strutt 1:10:29
Martin Bullock 1:15:05
Mark Dixson 1:15:31
Andrew Allan 1:24:14
Sir Titus Trot 10k
Lisa Jamieson 52:45 (3rd Lady)
Sir Titus Trot Half Marathon
Beth Light 1:44:09 (3rd Lady)
Central Lancs Half Marathon
Al Chapman 1:24:36
Morven Wallace 1:31:02
Natalie Tordoff 1:55:14
Elaine Allan 1:55:43
Andrew Allan 1:55:49
Ralph McDermott 2:04:49.
WYXC Race 2 Middleton
46 Pacers attended. Male team 4th, Ladies team 10th Vets team 3rd Supervets team 2nd and Overall Pudsey finished 4th on the day.
Scorers for the Men - Matt Livesey, Neil Armitage, Nigel Armitage, Jon Holah, Nick Dunn, Ryan Turnbull and Rob Dixon.
Scoreers for the Ladies - Tracey Wilman, Anna Keys, Dveirel Kovalsky, and Katy Ralph. Sue ransome also scored for the ladies in the Super vets team.
Hardmoors 30 mile
Sarah Norman 6:45
William Overton 6:45
Auld Lang Syne
David Cooper 69:47
Caroline Clarke 76:53
Coley Canter
Kate Smithson 1:37:26
Tony Lambert 1:37:51
Chevin Chase:
Matt Livesey 43:57
Jon Holah 47:59
John Halliwell 54:24
Simon Beverley 58:16
Mark Dixson 1:00:15
Steve Boom 1:00:28
Martin Bullock 1:02:51
Darryl Stead 1:04:08
Katy Ralph 1:05:02
Tony Lambert 1:08:59
Ralph McDermott 1:10:45
Lynne Barrett 1:11:58
Paul Mortimer 1:13:24
Mary Liversidge 1:21:22
East Hull 10k
Kate Smithson 51:16 (PB)
Hardmoors Roseberry Topping (30.4 miles)
Sarah Norman 6:35:06 (48th)
Stockport 10 miles
Sue Ransome 1:19:27 (1st FV60)
Dark Peak Trail (15.24 miles/2044 feet)
Tim Ayres 3:53
Clowne Half Marathon
Victoria Wilkinson 1:52:14
Tony Lambert 1:56:12
Adrian Martin 2:09:43
Paul Dewhirst 2:11:24
Paul Mortimer 2:11:28
Katie Jones 2:11:29
Ralph McDermott 2:15:18
Debbie McDermott 2:15:18
Andy Hall 2:32:18
Gemma Benson 2:32:19
WYXC Race 1 Dewsbury
43 Pacers competed.
Team Result - Male (6th) Female (8th) Vets (6th) Supervets (2nd) Overall (6th)
Scorers (Male) - Matt Livesey, Paul Gaille, Nigel Armitage, Jon Holah, Ryan Turnbull, Robert Samuels, Mark Orbell.
Scorers (Female) Anna Keys, Tracey Wilman, Dveiral Kovalsky, Natalie Tordoff, Lisa Heath.
Valencia Marathon
Andy Hardaker 3:29:43
Tour of Pendle
Leigh Hinchcliffe 3:11:15
Ben Mason 3:30:34
Steve Boom 3:36:44
Caroline Clarke 3:55:17
Martin Bullock 4:15:50
Burley Moor Fell Race.
Matt Livesey (5th) 47:29
David Cooper 1:01:07
Martin Bullock 1:06:19
Dveirel Govalski 1:10:28
Andrew Allan 1:20:38
Bolton Abbey Races.
Paul Dewhirst (10mile) 2:20:30
Judith Marshall (Half Marathon) 3:26:56.
Goathland Hardmoors Marathon
Sarah Norman 6:15
Andy Norman 6:15
Spenborough Vets GP race no 6
(Ladies)
Anna Keys 41:23
Lisa Heath 44:21
Natalie Tordoff 44:38
Susan Ransome 46;02
Emma Young 48:04
Lynne Barrett 48:23
Sarah Norman 48:30
Hilary Taylor 50:17
Nicky Anness 51:42
Helen Thompson 53:33
Kezzie Medford 56:04
Katy Jones 57:22
Cathy Martin 57:50
Men:
Nigel Armitage 33:52
Rich Allen 34:10
Jon Holah 34:17
Rob Samuels 35:28
Rob Dixon 36:19
John Marshall 36:36
Mark Orbell 36:58
Dave Burdon 39:00
Andy Norman 41:32
Steve Pattison 41:55
Mark Pawson 42:05
Gareth Millard 42:14
Peter Covey 45:00
Mark Smith 45:53
Tim Ayres 47:11
Mick Liversidge 47:17
Tony Lambert 48:59
Adrian Martin 50:50
David Owen 52:36
Abbey Dash
Al Chapman 37:14
Nick Dunn 39:19
Morven Wallace 41:02
Mark Orbell 41:49
Peter Enever 42:35
Ian McCall 43:27
Chris Campion 44:56
Gareth Millard 45:00
Steven Esgate 45:16
Tim Barton 45:32
Tracey Wilman 46:10
Lisa Heath 47:13
Mark Smith 47:58
Adam Gallagher 48:56
Victoria Wilkinson 49:03
Chris Copeland 49:13
Andrew Allan 51:23
Kate Smithson 53:12
Hilary Taylor 53:12
Lucy McCartney 53:17
Linda Bullock 53:59
Adrian Martin 54:44
John Woodhead 54:48
Trish Popiolek 55:06
Samantha Stewart 55:31
Fay Walker 56:06
Kirsty Boyle 56:12
Rodney Tordoff 56:28
Georgie Pogge-von Strandmann 56:40
Kezzie Medford 57:07
Vicky Benson 57:10
Caroline Armstrong 57:48
Nicola Cartwright 58:51
Karen Hill 59:33
Carol Parkinson 59:38
Melissa Stead 59:50
Joanne Austin 59:56
Debbie Tomlinson 1:00:04
Elizabeth Howitt 1:00:11
Hannah Surendrakumar 1:01:09
David Elliott 1:01:46
Christine Stead 1:01:55
Sam Garside 1:01:58
Louise Barber 1:02:20
Michelle Craighan 1:02:20
Karina Leucht 1:02:54
Joy Good 1:03:31
Lia de Faveri 1:05:09
Michelle Heffernon 1:07:27
Lucy McCallion 1:07:28
Alan Hill 1:09:12
Rach Clayforth 1:09:13
Ailis Brown 1:11:57
Naomi Hepworth 1:15:08
Helen Hargrave 1:23:42
Guy Fawkes 10 mile
Dave Burdon 1:15:54
Brad Strutt 1:24:06
Tony Lambert 1:31:46
Paul Dewhirst 1:37:14
Paul Mortimer 1:37:46
David Owen 1:41:20
Victoria Dickinson 1:41:25
Ralph McDermott 1:42:08
Lynne Oxley 1:42:11
Debbie McDermott 1:42:11
Elaine Rushworth 1:57:51
Michelle Dare 2:00:50
Shepherds Skyline
Matt Livesey 49:14
Leigh Hinchcliffe 55:09
Rob Samuels 61:07
Ben Mason 63:23
Dave Cooper 63:52
Laurence Martin 65:39
Martin Bullock 70:31
Caroline Clarke 74:22
Tim Ayres 88:25
Dublin Marathon.
Morven Wallace 3:26:46
Catherine Garrett 3:43:16
William Overton 3:45:22
David Harrison 4:41:04
Michael Liversidge 4;51:04
Mary Liversidge 4:58:32
Andrew Smithurst 5:05:23
Hubble Bubble
Melissa Stead (Marathon) 5:02:30
Ralph McDermott (10k) 54:16
Joanne Woodward (5k) 49:14
Bronte Way (Fell Race 8mile/1158' ascent.
Steve Boom 1:12:42
David Cooper 1:19:45
Martin Bullock 1:22:30
Caroline Clarke 1:25:20
Sharon Hague 1:33:40
Bradford City 10k
Tony Lambert 52:26
Alex Robertson 52:37
Andrew allan 52:58 (PB)
David Byrom 56:42
Mark Crawshaw 1:13:35
Bridlington Half Marathon.
Beth Light (Bray) 1:38:10 (3rd in Age group)
Andy Hardaker 1:38:10
Heart of Eden Half Marathon (Appleby)
Sandra Foster 1:40:30 (3rd Lady)
Post Hill Challenge
Neil Armitage 21:13 (2nd overall)
Robert Samuels 23:07 (1st V55)
Rogan Ashton 24:45
Mark Orbell 24:50
Laurence Martin 25:05
Thomas Murphy 25:35
Dan Graham 25:36
Robert Greaves 25:59
Adrian Martin 32:16
David Owen 35:07
Samantha Stewart 35:08
Dveirel Kovalsky 35:26
OffTRAC 10M
Paul Dewhirst 1:48:52
Chester Marathon
Simon Platts 3:27:54
Suzy Beck 4:14:15
Yorkshire Marathon
Morven Wallace 3:19:41
Mark Orbell 3:19:47
David Hudson 3:46:38
Vikki Wilkinson 3:59:33
Chris Copeland 4:20:51
Tom Murphy 4:30:54
Debbie McDermott 4:35:23
Joshua Hawkhead 4:45:29
Linda Bullock 4:48:40
Melissa Stead 4:55:46
Paul Mortimer 5:09:06
Gemma Benson 5:11:46
Andy Hall 5:11:47
Elaine Rushworth 6:04:16
Cheryl Murphy 6:04:16
Yorkshire 10 mile
Chris Campion 1:15:16
David Booth 1:19:19
Adam Gallagher 1:22:01
Kezzie Medford 1:38:10
Georgie Pogge- von Strandmann 1:40:12
Ralph McDermott 1:40:12
Nicola Cartwright 1:40:20
Andrew Duffy 1:41:07
Michelle Dare 1:59:30
Sam Stewart 2:12:54
Withins Skyline
Leigh Hinchcliffe 53:10
Tony Mawson 65:32
Pete Covey 70:43
Tim Ayres 83:56
North Yorkshire Trail Half
Dan Graham 2:51:01
Loch Ness Marathon.
Paul Kaye 5:00:27
Berlin Marathon.
Judith Marshall 5:32:34
Harrogate Havarah 10 mile Trail.
Laurence Martin 1:23:59
Martin Bullock 1:33:20
Brad Strutt 1:33:21
David Booth 1:34:43
Katy Ralph 1:41:51
Pam Birchenall 1:59:04
Paul Dewhirst 2:03:30
Sutton Forest 10k.
Andrew Allan 56:38
Stainland 10k Trail.
James Cliff 1:11:55
English Half Marathon
Peter Enever 1:33:54
Sue Ransome 1:43:35
Lisa Jamieson 1:54:07
Kirkstall Abbey 7
Paul Gaile 47:45
Mark Orbell 48:45
Robert Greaves 50:08
Laurence Martin 51:38
Steve Pattinson 52:25
David Booth 53:06
Jonathan Scott 54:03
Mark Smith 57:16
Ralph McDermott 63:08
Lynne Barrett 63:47
Kirsty Boyle 69:14
Georgie Pogge Von Strandmann 69:28
David Owen 70:10
Paul Dewhirst 74:44
Yorkshireman Half
Steve Pattinson 2:15:58
Anna Keys 2:23:51
Martin Bullock 2:33:05
Shepley 10k
Nick Dunn 43:29
Vale of York Half
Al Chapman1:25:16
Morven Wallace 1:27:45
Simon Platt 1:33:28,
James Pickles 1:34:38,
Beth Bray 1:34:48
Andy Hardaker 1:34:48
Mark Smith 1:48:26
Tony Lambert 1:57:38
Ralph Mcdermott 2:01:11,
Nicola Cartwright 2:13:05
Victoria Benson 2:15:28
Ian Robinson 2:19:17
Great North Run
David Kirk 1.34,02
David Hudson 1:44:34
Tim Barton 1:47:27
Katy Hogg 1:48:33
Chris Copeland 1:51:32
John O’Callaghan 1:59:36
Andrew Smithurst 2:02:36,
Deborah McDermott 2:07:40
Debra Tomlinson 2:11:47
Carol Parkinson 2:23:38
Elaine Rushworth 2:32.45
Leeds Counrty Way Relay
A Team 6th 7:37:04
B Team 26th 9:09:54
C Team 10:53:51
Wetherby 10k
Brad Strutt 46:50
Elizabeth Howitt 60:44
Sarah Turner 62:16
Northumberland Coastal Half
Adrian Martin 2:20:36
Firefighters 5 mile
James Clark 29:49
Rich Allen 32:07
John Marshall 33:19
Peter Enever 34:25
Tracey Willman 37:36
Brad Strutt 38:29
Mark Smith 40:41
Amy Smith 41:01
Adam Gallagher 41:30
Emma YOung 41:55
Lisa Jamieson 44:35
Alex Roberton 50:21
Sarah Turner 50:24
Halifax Vets raceJames Clark 35:11
Jon Holah 35:14
Rich Allen 35:59
Robert Samuels 38:00
John Marshall 39:02
Laurence Martin 40:39
Dave Burdon 41:30
Anna Keys 43:08
William Overton 43:36
Andy Norman 43:47
Steve Pattison 44:00
Mark Pawson 45:47
Andrew Walker 46:52
Sue Ransome 47:11
Mark Smith 47:20
Katy Ralph 48:57
Victoria Wilkinson 48:59
Sarah Norman 49:00
Lynne Barrett 50:38
Hilary Taylor 51:08
Tim Ayres 53:39
Nic Anness 53:52
Pete Covey 54:13
Julie Mair 55:01
Adrian Martin 56:07
Cathy Martin 56:33
Nick Greenwood 56:34
Sarah Turner 58:21
Paul Dewhirst 60:50
Kezzie Medford 61:04
Borrowdale Fell Race
Leigh Hinchcliffe 4:18:42
York 10k
Morven Wallace 39:47
Ian McCall 43:27
Steven Esgate 44:37
Peter Enever 45:36
Johnny Scott 48:33
James Cliff 52:09
Victoria Benson 58:50
Ian Robinson 59:46
Katie Jones 1:03:00
Cathy Martin 1:03:00
Ralph McDermott 1:10:57
Michelle Dare 1:10:58
Lindsay Johnson 1:11:05
Round Hill Fell Race
James Clark 38:11
Dave Cooper 73:30
Laurence Martin 76:05
Darryl Stead 76:49
Tony Mawson 77:55
Martin Bullock 80:39
Anna Keys 81:15
Brad Strutt 83:22
Pete Covey 85:00
Caroline Clark 86:02
Flat Cap 5Lynne Barrett 44:33
Nostell Priory 10k
James Clark 38:11
Robert Greaves 45:29
Ian Robinson 1:00:53
Lindsay Johnson 1:16:29
Northumberland Coastal Run
John Marshall 1:35:02
Morven Wallace 1:36:41
Dave Burdon 1:41:02
David Kirk 1:42:11
Steve Pattinson 1:45:49
Lucy Armstrong 1:48:45
Ben Mason 1:49:35
William Overton 1:49:38
Andrew Hardaker 1:50:34
Tony Mawson 1:50:44
Lisa Heath 1:57:47
Sharon Hague 1:58:06
Caoline Clark 2:04:14
Mick Liversidge 2:07:46
Lisa Jamieson 2:08:56
Adrian Martin 2:20:51
Mary Liversidge 2:21:46
Nick Greenwood 2:23:06
Ralph McDermott 2:27:02
Cathy Martin 2:27:05
Sara Barton 2:28:51
Arthur James ShakERR
Michael Hern 56:45
Anna Keys 1:02:46
Tony Lambert 1:12:59
Paul Mortimer 2:00:25
Southport Half
Dave Burdon 1:39:53
Southport 10k
Victoria Dickinson 59:16
Eccup 10 mile
Mark Orbell 1:11:28
Robert Greaves 1:13:59
Lawrence Martin 1:14:46
William Overton 1:16:42
Steve Pattison 1:17:10
Tony Mawson 1:18:51
Brad Strutt 1:19:04
Mandy Bannister 1:21:34
David Booth 1:21:50
Katy Ralph 1:23:47
Martin Bullock 1:24:02
Hilary Taylor 1:25:29
Mark Smith 1:25:27
Emma Young 1:25:58
Emma Robinson 1:27:15
Tony Lambert 1:30:18
Andrew Smithurst 1:30:19
Lisa Jamieson 1:30:57
Anjuli Parmar 1:33:06
Adrian Martin 1:36:22
Carol Parkinson 1:36:35
Nic Annes 1:37:19
Claire Bray 1:37:48
Ralph McDermott 1:38:22
Debbie McDermott 1:38:23
Linda Bullock 1:39:12
Cathy Martin 1:41:37
Garry Leedham 1:43:20
Gemma Benson 1:44:05
Andrew Hall 1:44:08
Rob Greaves 1:45:17
Victoria Benson 1:46:19
Kezzie Medford 1:48:18
Ruth Duffy 1:55:21
Edwina Hewson 1:55:31
Lia DeFaveri 1:57:02
John Woodhead 2:00:39
Michelle Dare 2:03:32
Elaine Rushworth 2:03:32
Dilip Parmar 2:08:23
Rush around the Rhubarb
Matt Livesey 21:15
Richard Allan 23:41
Arthur Creek 24:26
Ollie Roberts 24:27
Lawrence Martin 25:13
Peter Enever 25:15
Mark Orbell 25:30
Brad Strutt 26:53
Robert Greaves 27:13
Tony Mawson 27:22
Rachel Grist 29:06
Lisa Heath 29:09
Martin Bullock 29:09
Emma Robinson 29:33
Peter Covey 30:13
Katy Ralph 30:28
Sara Demaine 32:20
Andrew Smithurst 32:35
Lynne Barrett 32:38
Lisa Jamieson 32:41
Tim Ayres 33:27
Ralph McDermott 34:02
Tony Lambert 34:26
Fay Walker 34:58
Melissa Stead 35;54
David Owen 35:55
Ruth Kettle 36:29
Gemma Benson 37:35
Andrew Hall 37:36
Rob Greaves 37:44
Howard Stead 38:08
Paul Dewhirst 38:47
Bradford Millenium Way Relay
A team 6:32:06
B team 8:01:49
C team 8:29:26
Summer Solstice Saunter
Gemma Storr 47:32
Sara Demaine 49:51
Ralph McDermott 49:59
Paul Mortimer 52:21
Beamsley Beacon
Darryl Stead 49:40
David Cooper 50:08
Tony Mawson 50:55
Martin Bullock 55:21
Emma Robinson 59:04
Nick Greenwood 1:00:38
Penistone 10k
Nicola Cartwright 59:48
Morecombe Half
Mary Liversidge 2:10:49
Round Sheffield Run
Paul Mortimer 1:58:41
Ralph McDermott 2:01:01
Buttermere Horseshoe
Leigh Hinchcliffe 6:07
Kettlewell Anniversary Fell
Ollie Roberts 49:41
Tony Mawson 55:42
Caroline Clark 59:00
Martin Bullock 60:53
Emma Robinson 66:59
Katy Ralph 67:01
Duddon Valley Classic Fell
Leigh Hinchcliffe 4:12:58
Greather Manchester half marathon
Rob Samuels 1:28:50
Edinburgh Marathon
Simon Platts 3:30:09
Thomas Murphy 4:11:00
Edinburgh Half
Amy Smith 1:56:52
Mick Liversidge 2:00:11
John Woodhead 2:01:22
Mary Liversidge 2:11:03
Edinburgh 10k
Carol Parkinson 58:50
Liverpool Half
Peter Enever 1:35:36
Lynne Barrett 2:02:44
Adrian Martin 2:04:34
Cathy Martin 2:28:07
Liverpool 5k
Lynne Barrett 26:03
Peter Enever 34:35
Green Bay half (USA)
Lynne Barrett 1:56:22
Windermere Marathon
Sue Ransome 3:50:13
Martin Bullock 4:12:26
Calderdale Relay
A Team 22nd 7:06:58
B Team 64th 9:01:52
John Carr Race 3
Matt Livesey 17:30
Morven Wallace 19:36
William Overton 21:59
Mark Smith 22:40
Brad Strutt 22:43
Melissa Stead 27:43
Leeds Half
James Clark 1:21:22,
Nigel Armitage 1:23:08 (3rd M45),
Al Chapman 1:23:53,
Richard Allan 1:29:36,
Morven Wallace 1:30:30,
James Pickles 1:30:50,
Beth Bray 1:32:13 (PB),
Robert Greaves 1:33:24,
Mark Orbell 1:33;43,
Simon Platts 1:35:42,
John Halliwell 1:35:45,
Gary Leedham 1:39:27,
David Booth 1:40:41,
Bill Overton 1:46:33,
Steve Pattison 1:46:35,
Tim Barton 1:46:44,
Karl Collingwood-Thirley 1:49:35,
Rachel Grist 1:49:44,
Hilary Taylor 1:52:29 (PB),
Anjuli Parmar 1:54:04,
Andrew Smithurst 1:59:01,
Mick Liversidge 2:01:08,
David Weed 2:02:06,
Emma Young 2:02:28,
Martin Scott 2:02:56,
Rodney Tordoff 2:04:09,
Claire Bray 2:06:13,
Paul Mortimer 2:06:33,
Carol Parkinson 2:07:50,
Gemma Benson 2:12:15,
Linda Bullock 2:12:15,
Nicola Cartwright 2:13:54,
Victoria Dickinson 2:14:17,
Mary Liversidge 2:18:00,
Caroline Parish 2:19:21,
Ian Robinson 2:21:13,
Pam Birchenall 2:22:53,
Robert Greaves 2:24:04,
Kezzie Medford 2:33:30 (1st F70),
Edwina Hewson 2:35:21,
Lia De Faveri 2:38:04,
Michelle Dare 2:38:12,
Elaine Rushworth 2:38:12,
Andy Hall 2:39:16,
Ralph Mcdermott 2:46:49,
Debbie McDermott 2:46:49,
Lynne Donna 2:47:15,
Rachel Clayforth 2:58:35.
John Carr Race 2
Matt Livesey 17:12
Morven Wallace 19:30
David Booth 20:48,
Brad Strutt 23:16,
Peter Covey 23:57 (2nd M70),
Andrew Smithurst 25:27,
Melissa Stead 28:16
Paul Dewhirst 28:51
Jack Bloor Fell Race
Neil Armitage 45:17
Darryl Stead 57:56
Bluebell 10mile trail
Dave Cooper 1:33:44
Dveirel Kovalsky G 1:33:46
Steve Pattison 1:37:16
Nick Greenwood 1:46:60
North Lincolnshire HM
Paul Mortimer 2:04:48
Over the Odda 10k
Peter Enever 51:31
Lisa Jamieson 65:58
John Carr Race 1
Matt Livesey 17:24
Simon Platts 19:44
Darryl Stead 22:13
Brad Strutt 22:30
Andrew Smithurst 25:04
Victoria Dickinson 26:38
Melissa Stead 28:04
Lia de Fasveri 32:24
Pembrokesire Coastal marathon
Paul Kaye 7.18.13
Fellsman
Zagi Bashir 16h.19m
3 Peaks Race
Ben Mason 4:38:35
Paul Gaile 4:43:26
Steve Boom 4:47:44
Shaun Denham 4:57:07
Darryl Stead 5:07:58
Mark Pawson 5:!4:29
Sara Demaine 5:33:57
London Marathon
Beth Bray 3:21:25
Colleen Carter 4:00:07
Nicola Cartwright 4:59:24
Debra Tomlinson 5:01:39
Honley Vets
Nigel Armitage 41:57
Jon Holah 42:15
James Clark 44:54
Rich Allen 44:56
Rob Samuels 45:27
Steve Boom 46:29
Mark Orbell 47:32
Dave Burdon 48:41
John Halliwell 49:25
Mark Pawson 50:12
Lawrence Martin 51:54
Tony Mawson 52:51
Robert Greaves 53:05
Dveirel Kovalsky G 53:07
William Overton 53:57
Lucy Armstrong 55:00
Pete Covey 56:07
Lisa Heath 57:10
Mick Liversidge 58:04
Mark Smith 58:09
Sue Ransome 58:18
Nick Greenwood 60:36
Lynne Barrett 61:23
Andrew Smithurst 63:14
Adrian Martin 65:39
Nic Anness 67:56
David Owen 68:52
Mary Liversidge 69:37
Cathy Martin 70:43
Lynne Oxley 82:53
Bunny Run 3
Tim Ayres 27:19
Bunny Run 2
Darryl Stead 21:57
Peter Covey 25:16
Tim Ayres 27:51
Stockton Sprint Duathlon
Emma Young 1:22:00
Ackworth Half
Al Chapman 1:27:25
Morven Wallace 1:27:52
David Kirk 1:36:28
Chris Copeland 1:49:03
Lynne Barrett 1:59:17
Ralph McDermott 2:02:38
Guiseley Gallop
Robert Samuels 43:45
John Halliwell 47:46
Darryl Stead 49:04
Dveirel Kovalsky G 51:19
William Overton 52:20
Mandy Bannister 53:43
David Booth 54:32
Peter Covey 56:13
Mark Smith 57:53
Emma Robinson 59:05
Melissa Stead 1:06:58
John Woodhead 1:09:59
Clare Greenwood 1:10:56
Druridge Bay Half
Dave Burdon 1:37
Epworth Easter Egg 10k trail
Arthur Creek 42:36
Brad Strutt 50:33
Bridlington Easter 5 mile Dash
Victoria Dickinson 45:55
Vale of York 10
James Pickles 1:09:30
William Overton 1:15:34
Laurence Martin 1:17:36
Andy Green 1:25:36
Ralph McDermott 1:29:09
Lynne Barrett 1:30:04
Nic Anness 1:35:02
Sheffield Half Marathon
Robert Greaves 1:34:44
Mark Orbell 1:38:07
Peter Enever 1:38:53
Steven Esgate 1:42:38
Garry Leedham 1:43:26
Steve Pattinson 1:50:58
Dveirel Kovalsky G 1:56:56
Bunny Run 1
Sally Corbin-Smith 23:47
Pete Covey 25:55
Hardmoors Whitehorse 26.2
Sarah Norman 5:18:07
Andy Norman 5:18:07
Manchester Marathon
David Woodhead 3:31:53
Dveirel Kovalsky G 3:51:55
Andrew Alllan 4:16:50
Katie Jones 4:25:24
Brian Colling 4:40:55
Cathy Martin 4:47:08
Ralph McDermott 4:59:19
Debbie McDermott 5:19:08
Ruth Duffy 5:22:01
Elaine Rushworth 5:31:05
Michelle Dare 5:55:06
Baildon Boundary Way
Matt Livesey 1:27:57
Nigel Armitage 1:29:42
Ben Mason 1:49:50
David Cooper 1:52:10
William Overton 1:54:54
Martin Bullock 1:57:59
Tim Barton 1:58:02
Caroline Clark 2:10:06
Sara Demaine 2:14:20
Nick Greenwood 2:15:00
Wakefield 10K
Karl Collingwood 49:07
Rodney Tordoff 55:30
Carol Parkinson 55:58
John Woodhead 57:28
Liverpool Half Marathon
Morven Walllace 1:28;12
Bradford 10k
James Pickles 41:15
Dave Burdon 43:09
Lawrence Martin 43:25
Mark Orbell 43:49
Steven Esgate 45:13
William Overton 46:18
Michael Liversidge 48:56
Rachel Grist 49:58
Paul Mortimer 53:19
Ralph McDermott 53:44
Andrew Smithurst 53:52
Pam Birchenall 53:56
Phil Townend 55:32
Carol Parkinson 55:48
John Woodhead 59:12
Melissa Stead 59:18
Howard Stead 59:23
Kezzie Medford 59:37
Christine Stead 59:43
Mary Liversidge 60:31
Ian Robinson 63:01
Paul Dewhirst 65:05
Carol Woulds 65:47
Lindsay Johnson 78:18
Thirsk 10
Morven Wallace 67:07
Lynne Barrett 1:28:25
Adrian Martin 1:32:28
Emma Robinson 1:33:11
Cathy Martin 1:36:41
Katie Jones 1:36:48
Debra Tomlinson 1:39:40
Gemma Benson 1:43:45
Danielle Poutch 1:43:48
Jackie Baldwin 1:48:35
Dawn Taylor 1:48:34
Heptonstall Fell Race
Leigh Hinchcliffe 2:25:24
Steve Boom 2:43:44
Graeme Tiffany 2:49:10
Ben Mason 2:54:32
Sharon Hague 3:13:15
Mark Pawson 3:13:25
Sara Demaine 4:02:22
Canal Canter (half)
Emma Young 1:59:29
Kezzie Medford 2:14:30
Barcelona Marathon
Paula Bradshaw 3:28:40
David Cooper 3:40:07
Dveirel Kovalsky 3:55:46
Lisa Heath 3:57:53
Katy Ralph 4:22:48
Hilary Taylor 4:28:15
Claire Bray 4:28:18
Jenny Cooper 4:33:22
Nic Annes 4:51:39
Haworth Hobble
Zagi Bashir 5:01
Spen 20
David Woodhead 2:17:40
Katie Jones 3:26:27
Cathy Martin 3:27:35
Ralph McDermott 3:46:40
Debbie McDermott 3:54:06
Dentdale Run
Chris Copeland 2:03:38